Planowanie posiłków z wyprzedzeniem to jeden z podstawowych sposobów na lepsze zarządzanie czasem oraz domowym budżetem. Sprawdza się ono szczególnie dobrze w przypadku większych rodzin i pomaga uniknąć zamieszania i nieoczekiwanych pustek w lodówce.
Na początku planowanie wydaje się być trudnym i czasochłonnym zajęciem, ale odpowiednie podejście sprawia, że szybko nabywa się w nim wprawy – po krótkim czasie przestaje być ono już przykrym obowiązkiem.
Krok pierwszy – jadłospis
Pierwszym i zarazem najtrudniejszym etapem jest zaplanowanie wszystkich posiłków na cały tydzień. Szczególnie pomocne są tutaj gazetki promocyjne (np. cotygodniowa gazetka: kaufland.pl/oferta/) – pozwalają ustalić, które produkty warto kupić w danym tygodniu, oszczędzając przy tym pieniądze i czas spędzony w sklepie. Bardzo ważne jest taki sposób planowania, by w danym tygodniu wykorzystywać produkty w pełni – zużywać je jednym posiłku w całości, a jeśli nie jest to możliwe – móc spożytkować jego resztki w innym. Dzięki temu nie marnujemy żywności i nie produkujemy dodatkowych śmieci.
Krok drugi – zakupy
Pierwszą, najważniejszą zasadą udanych zakupów jest przede wszystkim dobrze sporządzona lista. Dzięki jej spisaniu mamy pewność, że kupimy wszystko to, co zaplanowaliśmy i o niczym nie zapomnimy. Jeśli zawsze wybieramy jeden sklep, warto również spisać produkty w kolejności odpowiadającej układowi danego marketu. To z kolei pozwoli na szybsze przejście przez sklep i uniknięcie niepotrzebnej dezorganizacji.
Krok trzeci – gotowanie
Ważną zasadą, o której nie wszyscy pamiętają, jest przygotowywanie najpierw tych posiłków, których składniki mają najkrótszą datę przydatności do spożycia, bądź które nie powinny długo leżeć w lodówce. To pozwoli nam uniknąć wyrzucania jedzenia i wymyślania następnych dań, które będziemy musieli ugotować z nowych produktów. Cała reszta to już inwencja twórcza – niektórzy wolą przygotować dania na kilka dni z góry, a inni wolą robić je na bieżąco.
Umiejętne rozplanowanie menu dla całej rodziny pozwala oszczędzić dużo czasu spędzonego nad codziennymi zakupami i przygotowaniem kolejnych posiłków. Po opracowaniu jadłospisu wystarczy stworzenie listy zakupów, a następnie jedna wizyta w sklepie. Później pozostaje jedynie przyrządzić wcześniej zaplanowane posiłki, a zaoszczędzony czas spędzić np. z rodziną – w tej sytuacji wszyscy domownicy z pewnością będą zadowoleni.
Powodzenia i smacznego!