Jak dobrać rozmiar pierścionka? Poradnik

modelka z pierścionkiem na palcu

Przy wyborze pierścionka należy zadbać nie tylko o to, by trafić w gust obdarowywanej osoby, ale także o właściwy rozmiar biżuterii. Jak zmierzyć rozmiar pierścionka i wybrać odpowiedni rozmiar?

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Jeśli prezent w postaci pierścionka nie jest niespodzianką (lub jeśli ktoś szuka pierścionka dla siebie) pierwszym krokiem powinno być zmierzenie obwodu palca.

Jak zmierzyć rozmiar palca? W tym celu najlepiej wykorzystać nitkę, ewentualnie cienką wstążkę, którą należy owinąć wokół palca w miejscu, w którym będzie znajdować się pierścionek. Pętelka, która powstanie w ten sposób, nie powinna być ani zbyt luźna, ani zbyt ściśle przylegająca; następnie należy delikatnie zdjąć ją z palca, przeciąć i zmierzyć długość. Następnie uzyskany wynik należy porównać z tabelą obwodów i wewnętrznymi średnicami pierścionków.

Oczywiście nie jest to najbardziej dokładna metoda, jednak jeśli dana osoba nie nosiła wcześniej biżuterii, a jednocześnie nie może przymierzyć pierścionka w salonie, to jest to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie.

Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Trudniej będzie osobom, które zamierzają kupić pierścionek zaręczynowy – co do zasady oświadczyny mają być niespodzianką dla drugiej strony, dlatego też metoda z pętelką raczej się nie sprawdzi. W takim wypadku można albo zmierzyć pierścionek, który dana osoba już posiada, albo poprosić o pomoc np. przyjaciółkę kobiety – może ona zaprosić przyszłą obdarowaną na wspólne mierzenie pierścionków w salonie jubilerskim. W takim wypadku wystarczy, że przyjaciółka zwróci uwagę na to, jakiego rozmiaru jest biżuteria przymierzana przez zaproszoną kobietę.

Rozmiar pierścionka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Osoba, która chce podarować pierścionek, musi pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach – nawet jeżeli wie, w jakim rozmiarze powinna być zakupiona przez nią biżuteria. Po pierwsze, warto mieć świadomość, że poszczególne palce najczęściej są różnej grubości; dodatkowo palec serdeczny lewej ręki może mieć inny obwód, niż ten u prawej dłoni. Ponadto na to, czy pierścionek będzie pasować, wpływ ma również grubość obrączki – należy wiedzieć, że im grubsza obrączka, tym mocniej pierścionek będzie przylegać do palca. Przez to z kolei może się okazać, że zakupiona biżuteria, mimo że ma odpowiedni rozmiar, nie pasuje na obdarowaną osobę.

Warto też pamiętać, że o ile w przypadku prostych pierścionków (bez ozdobnych kamieni) często możliwa jest zmiana rozmiaru u jubilera, o tyle nie wszystkie modele będzie można poszerzyć lub zwężyć. Z tego względu należy dobrać rozmiar pierścionka możliwie jak najdokładniej.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *