Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Podpowiadamy

Dobór okularów przeciwsłonecznych to nie lada wyzwanie. Pod uwagę musimy wziąć wiele różnych czynników i parametrów. Oczywiście najważniejsze jest to, by szkła spełniały odpowiednie kryteria bezpieczeństwa, posiadały filtry UV o wysokiej jakości. Nie mniej jednak istotne jest również to, by okulary przeciwsłoneczne dopasować do kształtu naszej twarzy. Jak to zrobić najlepiej? Oto krótki przewodnik po zasadach doboru okularów przeciwsłonecznych do różnego rodzaju twarzy. Zapraszamy do lektury!

Jak prawidłowo określić kształt twarzy?

Pierwszym krokiem w doborze okularów przeciwsłonecznych powinno być określenie kształtu naszej twarzy. By zrobić to prawidłowo, możemy skorzystać z pomocy specjalistów lub sprawdzić to samodzielnie w zaciszu domowego ogniska przy pomocy lusterka i szminki. Wystarczy, że staniemy naprzeciwko lusterka, a szminką odrysujemy kształt twarzy. Później wystarczy przeanalizować ten kształt.

Chcesz dowiedzieć się więcej o doborze okularów przeciwsłonecznych, zajrzyj na bloga eurooptyka.pl

Jakie okulary przeciwsłoneczne pasują do okrągłej twarzy?

Osoby, których twarz jest okrągła, powinny wybierać okulary kwadratowe. Dzięki nim twarz stanie się optycznie wydłużona oraz wyszczuplona. Innym pewnym rozwiązaniem będą aviatory. Zdecydowanie odradzamy z kolei okularów z małymi czy okrągłymi szkłami, które podkreślają okrągły kształt twarzy. Postaw więc na modele kanciaste, kwadratowe, prostokątne, czyli takie, które zwężają się do dołu.

Jakie okulary przeciwsłoneczne pasują do twarzy owalnej?

Jeśli Twoja twarz jest owalna, masz bardzo duże możliwości wyboru okularów przeciwsłonecznych. Taka buzia jest symetryczna, bez ostrych rysów. Dlatego do tej twarzy pasować będzie wiele typów okularów od okrągłych, owalnych, przez kwadratowe, prostokątne, awiatory po kocie oczy. Co więcej, w zależności od preferencji na twarzy owalnej dobrze prezentować się będą zarówno oprawki delikatne, żyłkowe, jak i te grube i bardziej wyraziste.

Jeśli zastanawiasz się, jak oprawki będą dla ciebie najlepsze, optyk w Krakowie pomoże ci je idealnie dopasować. 

Twarz trójkątna – na jaki kształt okularów przeciwsłonecznych postawić?

Do twarzy trójkątnej najlepiej pasują okulary przeciwsłoneczne w kształcie kocich oczu. Doskonale wyrównują one proporcje między obszernym czołem a wąskim podbródkiem. Dobrym pomysłem będzie również postawienie na okulary z  mocno podkreśloną górą krawędzią, najlepiej bez dolnej krawędzi lub z dużo cieńszą. Do twarzy trójkątnej mogą pasować także okulary owalne lub okrągłe.

Twarz kwadratowa – jakie okulary przeciwsłoneczne będą najlepsze?

Twarz kwadratowa ma zdecydowane ostre rysy, dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne o subtelnych kształtach. Celem jest złagodzenie wyglądu twarzy. Możemy tego dokonać stawiając na oprawki o dwóch odcieniach – z jaśniejszym dołem i ciemniejszą górą. Dobrze sprawdzą się kształty owalne lub pilotki. Na pewno powinniśmy unikać okularów przeciwsłonecznych z kanciastymi ramkami.

Twarz prostokątna – jakie będą idealne okulary przeciwsłoneczne do tego kształtu?

W przypadku twarzy prostokątnej czy podłużnej zasady doboru okularów przeciwsłonecznych są podobne co w przypadku twarzy kwadratowej. Stawiajmy więc na oprawki o łagodnych kształtach, np. owalnych. Bardzo dobrze zrównoważą one zbyt wydłużoną twarz. Innym dobrym wyborem będą zaokrąglone oprawki z krótką linią poziomą i szeroką pionową lub klasyczne aviatory.

Jakie okulary przeciwsłoneczne do twarzy w kształcie serca?

Posiadacze twarzy o kształcie serca muszą szukać okularów, które poszerzą górną część twarzy. Sprawdzą się modele okularów przeciwsłonecznych o okrągłych lub delikatnie zaokrąglonych kształtach, a także kocie oczy.

Jakie okulary do twarzy w kształcie diamentu?

Twarz o kształcie diamentu nie jest zbyt częsta. Jeśli jednak ją posiadamy, powinniśmy wybierać okulary przeciwsłoneczne kwadratowe lub owalne. Ważne, by nie posiadały ostrych kątów – w przeciwnym razie nasza diamentowa twarz będzie wyglądać na zbyt spiczastą. Należy również uważać na szerokość okularów – nie powinna być większa niż rozstaw naszych kości policzkowych.

Gdzie kupić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne?

Absolutnie nie powinniśmy nigdy kupować okularów przeciwsłonecznych na stoisku ulicznym czy w supermarkecie. Dostępne są tam wyłącznie szkła słabej jakości, które nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Najlepiej jest udać się do salonu optycznego. Warto wykonać badanie wzroku w Krakowie, by skontrolować ten jeden z najważniejszych narządów. W razie występowania wady możemy wybrać okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi. Doświadczony optyk pomoże nam dostosować kształt oprawek do naszej twarzy tak, by dobrze wyglądały oraz zapewniły nam możliwie wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *