Jak iść dalej, gdy czujesz strach?

Strach jest jedną z głównych emocji, która skutecznie sabotuje większość działań, zwłaszcza gdy te wiążą się z ryzykiem lub trudnymi wspomnieniami. Jeśli chciałabyś w swoim życiu zrobić o wiele więcej, podejmować bardziej odważne decyzje i iść z energią w stronę swoich celów, ale blokuje Cię strach – należysz do dużej grupy osób, które mają podobnie… Często nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

Czym jest strach i po co się pojawia?

Strach to emocja, która ma za zadanie nas ochronić. Pojawia się w czasie zagrożenia i wywołuje odpowiednie reakcje fizjologiczne. Zazwyczaj podpowiada – walcz lub uciekaj. Reakcją może też być zamrożenie, czyli udawanie martwego. Jednocześnie strach jest strażnikiem działań – emocja ta na swój sposób sprawdza cię, czy rzeczywiście jesteś gotowa zrobić to, co zamierzasz.
Będąc świadomą swojego strachu, możesz najpierw zobaczyć, czym jest on spowodowany. Takie zatrzymanie i zbadania, dlaczego pojawiała się w tobie dana emocja, jest niezwykle fascynującym procesem. Czasem można dojść naprawdę głęboko i dowiedzieć się o sobie rzeczy, które w innych sytuacjach nie byłyby możliwe do odkrycia.

Jak pracować ze strachem, który nieustannie ci towarzyszy?

Jeśli jednak strach sabotuje większość twoich działań lub obecny jest przy tych, na których naprawdę tobie zależy, a poszukiwanie jakiejkolwiek logiki w takim stanie rzeczy nie przynosi skutku, watro zdecydować się na głębszą pracę, by dotrzeć do źródła problemów. Zawsze jest bowiem jakiś początek, wydarzenie, które mogło zablokować cię przed tym, czego pragniesz… Takie wydarzenie najczęściej ulokowane jest głęboko w podświadomości i tylko zanurzenie się w nią pozwoli na ujrzenie przyczyn.

Czego potrzebujesz i jak możesz pracować ze swoim strachem?

Już po jednej sesji może się okazać, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”, a strach nie taki straszny. Wynikać on może z jakiejś sytuacji, która wydarzyła się w dzieciństwie, i o której dawno już zapomniałaś, gdyż nie ma w obecnym życiu racji bytu. Jednak niewyrażone wówczas emocje skutecznie blokować cię mogą do dnia dzisiejszego i wpływać na obecne funkcjonowanie. Samo uświadomienie sobie tego jest już uwalniające. Nagle otwierają się perspektywy, których do tej pory nie widziałaś – czy to związane z pracą, czy ze związkiem, wzbogacaniem się, czy też zdrowiem.

Twoje ciało nieustannie informuje cię, co się dzieje w twoim wnętrzu, ale większość z nas nie jest nauczona odczytywania tych wiadomości. Istotne jest więc wybranie odpowiedniej osoby, która pomoże ci skontaktować się z tym, co ukryte w czeluściach podświadomości i co obecnie podejmuje decyzje za ciebie.

Autor: Monika Górzyńska

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *