Impotencja – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

Impotencją nazywamy stan, w którym mężczyzna czasowo lub trwale nie jest w stanie osiągnąć wzwodu, lub utrzymuje go na tyle krótko, iż nie jest w stanie podjąć pełnego współżycia. Choć tego typu problem ma wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do jego wystąpienia w każdym wieku, to szczególnie często dotyka on mężczyzn w średnim wieku. Szacuje się, że wśród panów powyżej 40 roku życia dotyczy on niemal połowy. Impotencja jest o tyle problematyczna, że nie tylko utrudnia osiągniecie satysfakcji seksualnej, ale również negatywnie wpływa na psychikę mężczyzny, co może kończyć się podważaniem własnej wartości, odsuwaniem się od partnerki czy nawet nerwicą. Z tego powodu to tak istotne, by podjąć działania mające na celu uporanie się z tą przykrą dolegliwością.

Przyczyny impotencji

Szacuje się, że w znaczącej większości przypadków zaburzenia erekcji mają korzenie w problemach związanych ze zdrowiem. Szczególnie często wiążą się one z andropauzą, czyli męskim przekwitaniem, mającym ogromny wpływ na obniżenie poziomu testosteronu. Nie znaczy to jednak, że jest to jedyna przyczyna – często zaburzenia erekcji mają swoje korzenie w problemach z układem krążenia, które nie pozwalają na pełne ukrwienie członka. Częstym powodem impotencji pozostają także uszkodzenia i choroby układu nerwowego. Przyczyn jest zdecydowanie więcej, jednak to w przypadku starszych mężczyzn często nakłada się więcej powodów.

Rzadziej spotykanym typem impotencji są zaburzenia wzwodu mające swoje źródło w sferze psychiki. Dotyczą one szczególnie młodych, skupionych na rozwoju swojej kariery ludzi, którzy są pod wpływem regularnego stresu, mają mało wolnego czasu, a na dodatek ciągle pozostają pod presją zaspokojenia partnerki i budowania pełnego namiętności związku.

Jak poradzić sobie z impotencją?

Choć w dalszej perspektywie ważne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań, to na początek ważne jest, aby nie rezygnować ze współżycia, gdyż jego brak zwiększa stres i ogromnie odbija się na samoocenie. W takiej sytuacji niezwykle istotnym aspektem jest wsparcie psychiczne oraz seksualna inicjatywa ze strony partnerki, a także pomoc farmakologiczna. Odpowiednio dobrane tabletki na potencję będą bezpieczne, a jednocześnie dadzą oczekiwane efekty w dość krótkim czasie. Zakup dobrych tabletek na potencję nie musi wiązać się z wysokim kosztem.

Nie znaczy to jednak, że nie należy podejmować innych działań. Ważne jest, aby z pomocą seksuologa i innych specjalistów podjąć diagnostykę i dowiedzieć się, w czym leży przyczyna problemu. Takie działanie ułatwi jej wyeliminowanie. Warto także przemyśleć swój styl życia – zastanów się, czy jesteś w stanie ograniczyć czynniki stresowe, wprowadzić do swojego życia więcej aktywności, a także sięgnąć po zdrowszą dietę. To naprawdę ważne, by się nie wstydzić i podjąć walkę z impotencją – by pozbyć się kompleksów i ponownie czerpać pełną satysfakcję z bliskości seksualnej.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *