Guziki ozdobne – do czego je wykorzystać?

Dla wielu osób guziki stanowią wyłącznie element wykończenia stroju. Mogą być przyszywane do ciężkiej odzieży wierzchniej: jak kurtki i płaszcze oraz lekkiej, np. sukienek, sweterków czy spodni. Wielokrotnie wykorzystuje się je do dekoracji rękawiczek, czapek, kapeluszy i butów, a także poduszek i pościeli. Mało kto wie, że guziki ozdobne mogą pełnić rolę znacznie szerszą, wykraczającą znacznie dalej poza branżę odzieżową. To bowiem dodatek, który znajduje bogate zastosowanie w rozmaitych projektach kreatywnych. Zajmuje zaszczytne miejsce w pracowni profesjonalnych handmade’owców, jak również tych, którzy dopiero próbują swoich sił w artystycznej twórczości. W jaki zatem sposób można je wykorzystać?

Guziki ozdobne – z czego mogą być wykonane?

Współcześnie guziki są produkowane z wielu surowców, począwszy od metalu, po skórę, drewno i tworzywa sztuczne. Największym zainteresowaniem cieszą się plastikowe guziki ozdobne. Ich rola ogranicza się przede wszystkim do funkcji dekoracyjnej. Ich cechą charakterystyczną jest kształt, odbiegający od klasycznego koła, który bardziej przypomina owal lub elipsę. Dostępne w nieograniczonej feerii rozmiarów i kolorów dopełnią każdy projekt – zarówno odzieżowy, jak i artystyczny. Alternatywą dla plastikowych guzików ozdobnych są modele z drewna, które także mogą pełnić funkcję ozdobną. Stanowią nie tylko doskonałe wykończenie ubrań czy szydełkowych dekoracji, ale również prac kreatywnych, ponieważ są dostępne w wielu wariantach wzorniczych, rozmiarowych i kolorystycznych do wyboru. Tak bogaty wybór motywów pozwoli zatem na wykorzystanie w rozmaitych projektach artystycznych, a także podczas zajęć plastycznych z dziećmi.

Guziki ozdobne – jak wykorzystać?

Możliwości na zastosowanie guzików ozdobnych jest nieograniczenie wiele. Powszechnie wykorzystuje się je do zdobienia ubrań, dodatków i tworzenia biżuterii (naszyjnik czy bransoletka wykonana z kolorowych guzików z pewnością stanie się przykuwającym wzrok elementem stylizacji). Z równie dużym sukcesem można je zastosować w projektach kreatywnych, jak kartki okolicznościowe (wykonywane techniką cardmakingu ) czy albumy i zaproszenia (tworzone metodą scrapbookingu). Guziki ozdobne świetnie sprawdzą się jako dekoracja opakowania prezentowego i pudełek, a także przyjmą postać efektownego zdobienia bilecika do kwiatów. Oryginalne w swej prostocie guziki ozdobne to nie tylko kreatywne dodatki do wyrobów rzemieślniczych, ale również atrakcyjne detale, które doskonale sprawdzą się we wszelkiej dziecięcej aktywności twórczej. Urozmaicą zajęcia plastyczne, pozwalając na wykonanie niebanalnych prac artystycznych.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *