Europejska Noc Muzeów 2019

Magiczna Noc Muzeów

Choć pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, mieszkańcy Trójmiasta jeszcze przed rozpoczęciem Nocy Muzeów ustawiali się w kolejkach. Podczas tegorocznej edycji można było zobaczyć na co dzień niedostępne zakamarki, wziąć udział w warsztatach, grach, koncertach oraz wielu nietypowych atrakcjach. W tym roku muzea na Pomorzu odwiedziło około 50 tysięcy osób!

Tegoroczna edycja była niesamowita. I to nie tylko przez przeróżne wydarzenia, które przygotowały instytucje kulturalne, ale także przez mgłę, która okalała Trójmiasto. Niesamowity klimat, który dzięki niej się wytworzył, nadał zwiedzaniu wyjątkowej, magicznej atmosfery – mówi Ola, studentka z Gdańska.

Noc Muzeów to nie tylko odwiedzanie muzeów, ale także bibliotek, galerii sztuk, domów kultury, a nawet uczelni. W tym roku na Pomorzu otwartych było 71 instytucji w 13 miastach. Gwiazdą tegorocznej edycji było Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które zmieniło nabrzeże wyspy Ołowianki w port wojenny dla wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję w czerwcu 1944 roku. Dużą popularnością cieszyło się również Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

„Instytucje chcąc zachęcić do obcowania z kulturą, wymyślają coraz ciekawszy program, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Z edycji na edycję jest coraz więcej chętnych, choć baliśmy się, że pogoda w tym roku zniechęci mieszkańców do wyjścia z domu. Mimo, że dopiero minęła tegoroczna edycja, już myślimy o atrakcjach na przyszły rok!” – podsumowuje tegoroczną edycję Karina Rojek, organizatorka Nocy Muzeów.

Fot. Kuba Goździewicz

Europejska Noc Muzeów 2019
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *