Europejska Noc Muzeów 2019

Magiczna Noc Muzeów

Choć pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, mieszkańcy Trójmiasta jeszcze przed rozpoczęciem Nocy Muzeów ustawiali się w kolejkach. Podczas tegorocznej edycji można było zobaczyć na co dzień niedostępne zakamarki, wziąć udział w warsztatach, grach, koncertach oraz wielu nietypowych atrakcjach. W tym roku muzea na Pomorzu odwiedziło około 50 tysięcy osób!

Tegoroczna edycja była niesamowita. I to nie tylko przez przeróżne wydarzenia, które przygotowały instytucje kulturalne, ale także przez mgłę, która okalała Trójmiasto. Niesamowity klimat, który dzięki niej się wytworzył, nadał zwiedzaniu wyjątkowej, magicznej atmosfery – mówi Ola, studentka z Gdańska.

Noc Muzeów to nie tylko odwiedzanie muzeów, ale także bibliotek, galerii sztuk, domów kultury, a nawet uczelni. W tym roku na Pomorzu otwartych było 71 instytucji w 13 miastach. Gwiazdą tegorocznej edycji było Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które zmieniło nabrzeże wyspy Ołowianki w port wojenny dla wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję w czerwcu 1944 roku. Dużą popularnością cieszyło się również Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

„Instytucje chcąc zachęcić do obcowania z kulturą, wymyślają coraz ciekawszy program, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Z edycji na edycję jest coraz więcej chętnych, choć baliśmy się, że pogoda w tym roku zniechęci mieszkańców do wyjścia z domu. Mimo, że dopiero minęła tegoroczna edycja, już myślimy o atrakcjach na przyszły rok!” – podsumowuje tegoroczną edycję Karina Rojek, organizatorka Nocy Muzeów.

Fot. Kuba Goździewicz

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *