Echokardiografia, popularnie zwana echo lub USG serca, to badanie oparte na rejestracji przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych. Echokardiografy pozwalają ocenić nie tylko struktury anatomiczne serca, grubość jego ścian i wielkość jam, ale także określić kurczliwość, ruch mięśnia sercowego i zastawek oraz stopień ich zwężenia i niedomykalności. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu?
Sprzęt echokardiograficzny pomocny w wykryciu chorób serca
Echo serca jest metodą badania serca wykorzystującą zjawisko echa ultradźwięków (USG). Sprzęt echokardiograficzny jest w stanie nie tylko ocenić struktury anatomiczne serca, ale także przepływ krwi w obrębie dużych naczyń krwionośnych takich jak aorta, żyły, tętnica i żyły płucne. Ponadto, echokardiografy ułatwiają wykrycie przebytego zawału, obecność skrzepliny, płynu w osierdziu i nowotworu serca.
Kiedy wykonuje się echo serca?
Wskazaniem do wykonania badania są choroby serca takie jak nadciśnienie tętnicze, zawał serca (stan pozawałowy), choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa), choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby aorty czy wady zastawek. Eco serca znajduje także zastosowanie m.in. w przypadku podejrzenia lub wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia wsierdzia. Ponadto, ułatwia także rozpoznanie przyczyny zaburzeń rytmu serca, szmerów i niewyjaśnionych bólów w klatce piersiowej.
Badanie wykonywane jest zazwyczaj na zlecenie lekarza, który zaobserwował nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki.
Rodzaje echokardiografii
Oprócz tradycyjnego, podstawowego badania wykonuje się także echokardiografię stresową i kontrastową. Echokardiografię stresową wykonuje się w celu oceny funkcji serca podczas wysiłku lub innej sytuacji, w której jest zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Podczas echo kontrastowego wykorzystuje się barwnik – środek cieniujący – który zostaje wstrzyknięty do żyły podczas badania i pomaga uzyskać lepszy obraz serca i – dzięki temu – zdiagnozować wady serca, głównie ubytki w przegrodach.
Echo serca – dostępność badania
Echokardiografia wykonywana jest już u noworodków. Nie ma bowiem żadnych danych mówiących o niekorzystnym wpływie badania na organizm. Koszt wykonania USG serca różni się w zależności od kliniki i jej lokalizacji i może wynosić od 80 nawet do ponad 200 zł. Jeśli chodzi o echokardiograf cena urządzenia oscyluje wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dostępny jest także echokardiograf przenośny. Dowiedz się więcej o sprzęcie echokardiograficznym tutaj.