Długofalowe korzyści z używania szczoteczek sonicznych do zębów – oto one!

szczoteczka wp

Chcesz kupić szczoteczkę soniczną, ale nie wiesz, jakie korzyści wynikają z jej używania? Zachęcamy więc do lektury naszego artykułu, w którym ponadto wyjaśniamy, jak działa szczoteczka soniczna, czy warto ją kupić i jak należy jej używać.

Szczoteczka soniczna to urządzenie wyposażone w silniczek elektryczny. Przeznaczona jest do pielęgnacji zębów i dziąseł przy wykorzystaniu technologii fal dźwiękowych o częstotliwości 260 Hz. Posiada główkę czyszczącą o podłużnym kształcie, a przystosowana jest do wykonywania ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, które uważane są za najbezpieczniejsze dla szkliwa zębowego. W trakcie stosowania szczoteczek sonicznych dochodzi do ciekawego zjawiska. Cząsteczki śliny, wody i pasty do zębów łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych, skutecznie czyszcząc je z resztek pożywienia, osadów i płytki nazębnej. Warto dodać, iż drgania generowane przez główkę szczoteczki sonicznej trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dlatego też nie ścierają osadów w sposób mechaniczny jak np. szczoteczki rotacyjne.

Szczoteczki soniczne mogą pracować z prędkością nawet 96 000 ruchów na minutę pracy! Pamiętajmy, że im szybciej porusza się dane urządzenie, tym lepiej czyści zęby. Tego typu urządzenia zbudowane są z rękojeści oraz główki, która umieszczona jest na jej końcu. We wnętrzu szczoteczki obecne są następujące elementy: silniczek elektryczny, elektryczna płyta sterownicza, akumulator, przycisk do włączania i wyłączania oraz cewka indukcyjna ładowarki. Z kolei na obudowie najczęściej umieszczone są diody, czasomierze, a niekiedy również interaktywny wyświetlacz. Najważniejszym czynnikiem, który przy zakupie szczoteczki sonicznej powinniśmy brać pod uwagę jako pierwszy, jest liczba trybów pracy danego przyrządu. Nie bez znaczenia jest również obecność przydatnych, nowoczesnych funkcji, czy zawartość zestawu, w którym oprócz szczoteczki mogą znajdować się choćby końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu.

Długofalowe korzyści z używania szczoteczek sonicznych do zębów

 1. Pozbędziesz się płytki nazębnej.

Badania wykazują, że za pomocą szczoteczki sonicznej jesteś w stanie usunąć 100% płytki nazębnej, czyli sześć razy więcej niż w przypadku szczoteczki manualnej. To niesamowita ilość, która robi wrażenie nawet na najbardziej wymagających użytkownikach. Płytka nazębna nie ma żadnych szans w walce z technologią fal dźwiękowych szczoteczki sonicznej!

 1. Twoje dziąsła staną się zdrowsze.

Już po kilku dniach braku higieny w Twojej jamie ustnej zaczynają się procesy zapalne dziąseł. Szczoteczki soniczne, np. poprzez usuwanie osadów z przestrzeni międzyzębowych, zmniejszają ryzyko krwawienia oraz tworzenia się kieszonek dziąsłowych i kostnych. W ten sposób zapobiegają chorobom przyzębia. W niektórych modelach obecne są specjalne tryby do masażu dziąseł, poprzez który możemy je znacząco wzmocnić oraz poprawić ich ukrwienie.

 1. Wybierzesz opcję mycia odpowiednia dla siebie.

Niemalże każda szczoteczka soniczna wyposażona jest w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu. Najczęściej występujące to m.in. codzienne czyszczenie, wybielanie zębów, delikatne czyszczenie, polerowanie szkliwa czy wspomniany już masaż dziąseł. Dodatkowo producenci dołączają do nich końcówki wymienne, np. standardową, wybielającą, delikatną czy ortodontyczną.

 1. Umyjesz swoje zęby w każdym miejscu.

Akumulatory w niektórych szczoteczkach sonicznych pozwalają nawet na dwa miesiące pracy bez konieczności ładowania. Inne są w stanie wytrzymać do kilku tygodni, co pozwala na zabranie urządzenia w długą podróż, dzięki czemu możesz zadbać o swoje zęby w każdym miejscu.

 1. Zapobiegniesz dolegliwościom jamy ustnej.

Stosując szczoteczkę soniczną regularnie, pozbywasz się płytki nazębnej i tym samym zapobiegasz tworzeniu się kamienia nazębnego, którego obecność w jamie ustnej zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Ponadto pozbywasz się stanów zapalnych, które mogą wywoływać dolegliwości dziąseł, np. paradontozę.

 1. Zaoszczędzisz na wizytach u stomatologa.

Ta korzyść ma bezpośredni związek z poprzednią. Korzystając ze szczoteczek sonicznych, poprawiasz ogólne zdrowie swoich zębów i dziąseł. Próchnica i stany zapalne nie mają najmniejszych szans w konfrontacji z właściwościami technologii sonicznej. Dzięki zdrowej jamie ustnej częste wizyty w gabinecie stomatologicznym są zbędne. Nie oznacza to jednak, że wcale nie musimy wówczas spotykać się ze stomatologiem. Warto konsultować z nim kondycję swojego uzębienia przynajmniej raz na pół roku.

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną do zębów?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się wręcz sama po lekturze większej części naszego artykułu. Zdecydowanie warto jest sięgnąć po szczoteczkę soniczną do zębów, gdyż zapewnia ona kompleksową higienę jamy ustnej. Poszukując urządzenia dla siebie warto sprawdzić strony z recenzjami produktów lub ranking szczoteczek sonicznych. Usuwa znacznie więcej nieczystości niż szczoteczki tradycyjne, a do tego jest bezpieczniejsza w swoim działaniu, ponieważ nie podrażnia dziąseł. Ponadto większość modeli posiada kilka trybów pracy oraz kilka końcówek wymiennych do wyboru, tak aby każda osoba wybrała opcję czyszczenia odpowiednią dla siebie. Nie zapominajmy również o nowoczesnych funkcjach, które zapewniają komfort użytkowania, takich jak wszelkiego rodzaju czujniki, wskaźniki czy timery, które odmierzają czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia zębów. Szczoteczkę soniczną możesz także zabrać ze sobą w długą podróż i nie musisz obawiać się, że będziesz zmuszony/a do jej ciągłego ładowania.

Jak używać szczoteczki sonicznej do zębów?

Jeśli chcesz prawidłowo używać szczoteczki sonicznej, za każdym razem wykonuj poniższe czynności:

 1. Delikatnie zwilż główkę szczoteczki letnią wodą.
 2. Następnie nanieś na nią małą ilość pasty do zębów.
 3. Ustaw główkę szczoteczki pod kątem 45 stopni względem powierzchni zębów.
 4. Wybierz tryb pracy, a następnie włącz urządzenie.
 5. Przesuwaj końcówkę powoli i delikatnie po łuku zębowym.
 6. Myj zęby co najmniej przez dwie minuty. Pamiętaj o tym, aby co pół minuty zmienić strefę uzębienia.
 7. Po wszystkim przepłucz jamę ustną wodą lub płynem do płukania ust.
 8. Nie zapomnij wyłączyć urządzenie, zdjąć główkę czyszczącą, a następnie dokładnie obmyć ją ciepłą wodą.

 

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *