Kombucha to naturalny napój, którego popularność nieustannie rośnie. Trudno się temu dziwić – charakteryzuje się ciekawym smakiem w duecie z szerokim wachlarzem właściwości prozdrowotnych. O jakich mowa? Sprawdź!
Kombucha – co warto o niej wiedzieć?
Kombucha (kombucza) nazywana jest również napojem z kombuchy, grzybem, grzybkiem japoński, czy też grzybem herbacianym. W praktyce mowa o orzeźwiającym napoju, który charakteryzuje się słodko-kwaśnym smakiem. Zawiera on zarówno grzyby, jak i kultury drożdży. Otrzymuje się go z herbaty. W jaki sposób? Mowa o fermentacji wspomnianych składników przy zastosowaniu SCOBY, czyli grzybka herbacianego – symbiotycznej kulturze bakterii. Efekt – musująca herbata bogata w kwasy organiczne, w tym mlekowy i octowy.
Kiedy na tapet weźmiemy naturalną kombuchę, wówczas mowa o żywym produkcie, który nieustannie fermentuje. Podobnie jak w przypadku kiszonek czy też octów, tak też biorąc na tapet grzybek herbaciany – to właśnie żywej fermentacji zawdzięcza swoje właściwości. W praktyce mowa o tym, że stanowi wsparcie dla układu pokarmowego.
Kombucha jest nazywana również napojem długowieczności. Według historyków doceniana była już 1600 lat p.n. e. Grzybek herbaciany znany był w Japonii i Chinach i znany był jako „Wspaniała kombucha z Mandżurii”, bądź jako chájūn. Określano ją również jako Eliksir Wiecznego Życia. A czemu napój zawdzięcza swoją nazwę? Mowa o koreańskim lekarzu o imieniu Kombu. Kombucha stanowi więc połączenie imienia Kombu i japońskiego słowa “cha”, które właśnie oznacza nic innego jak: herbata.
Różnice między kombuchą octową a tradycyjną
Tradycyjna kombucha powstaje w wyniku procesu fermentacji herbaty. Jej octowa wersja również, jednak podstawowa różnica polega na długości trwania całego procesu. W przypadku tej pierwszej w grę wchodzi przedział między 4 a 14 dni. Kombucha octowa natomiast musi “poleżeć” zdecydowanie dłużej – aż dwa miesiące. Powód? Dzięki temu w napoju znajdziesz znacznie bardziej skoncentrowane kwasy organiczne, w których drzemie ogromny potencjał prozdrowotny.
Kombucha octowa to nie tylko nieco więcej zdrowia zamkniętego w ciemnej butelce. To również zdecydowanie bardziej intensywny smak. Staje się nieco bardziej kwaśny, a niektórzy mogą rzec, że nawet wytrawny. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że nie traci on swoich orzeźwiających właściwości – dalej jest lekko musujący i znakomicie gasi pragnienie.
Kombucha w wersji octowej to rarytas, któremu warto dać szansę – niezależnie od tego, czy jesteś fanem tej tradycyjnej, czy nie miałeś wcześniej okazji jej posmakować. Możesz mieć pewność, że nie można przejść obok niej obojętnie.
Właściwości kombuchy
Kombucha wbrew pozorom nie jest żadną nowością w kategorii napojów. O jej dobroczynnych właściwościach doskonale wiedzieli już nasi przodkowie zamieszkujący tereny Japonii i Chin, skąd właśnie pochodzi. Co ważne, popularność fermentowanej herbaty nieustannie rośnie w Europie – w tym również w Polsce, czemu trudno się dziwić. Jej potencjał prozdrowotny jest wręcz nieoceniony.
Warto zwrócić uwagę na zawarty w kombuchy kwas glukonowy, który jest dużym wsparciem dla układu odpornościowego. Ponadto w naturalnym napoju znajdziesz także polifenole w duecie z probiotykami, które korzystnie wpływają na zdrowie jelit. Nie bez znaczenia pozostaje również rola żywych kultur bakterii, które nie tylko przyspieszają trawienie, ale również metabolizm. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy.
Kolejnym argumentem przemawiającym za włączeniem kombuchy do swojej diety są jej właściwości pobudzające procesy oczyszczania organizmu z toksyn. Co więcej – kwas glukuronowy jest cennym wsparciem dla funkcjonowania wątroby.
W napoju kombucha znajdują się również witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Tym samym jego picie to krótka droga do wspomagania koncentracji, pamięci, jak również poprawy ogólnego samopoczucia.
Warto jeszcze raz wspomnieć o dość nieoczywistych walorach smakowych kombuchy, których nie sposób porównać do innego produktu. Świetnie sprawdza się jako zamiennik np. dla kawy – z uwagi na obecność w niej kofeiny.
Kombucha malina i hibiskus – dlaczego warto ją pić?
Kombucha malinowo-hibiskusowa stanowi znakomitą alternatywę dla gazowanych napojów z cukrem, jak również kawy, czy też alkoholu. Charakteryzuje się znakomitym, charakterystycznym i orzeźwiającym smakiem. Sięgając po kombuchę od sprawdzonych producentów można spodziewać się wysokiej zawartości kwasów organicznych, w tym octowego – 3,0×10³ jtk/ml. Na próżno szukać w niej filtrowania i pasteryzacji. Tego rodzaju kombucha znakomicie gasi pragnienie i może stać się składnikiem jadłospisu również osób, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Co więcej – orzeźwia znacznie lepiej niż mała czarna.
Dlaczego warto sięgać po kombuchę imbirową?
Kombucha imbirowa, jest znacznie bardziej kwaśna niż jej tradycyjny odpowiednik. Sięgając po napój od dobrych producentów możesz liczyć na większą obecność kwasów organicznych, w tych jak np. kwas octowy – 1,9×10⁴ jtk/ml. Nie ma mowy o pasteryzacji, jak również filtrowaniu. Gasi pragnienie i jest niskokaloryczna.