Opisywana często jako metoda na oczyszczenie organizmu, czyli naturalny detoks i doładowanie witaminowe. Na czym polega i jakie są jej zasady, wskazuję poniżej.
W czasie diety sokowej można pić tylko soki oraz koktajle przygotowywane ze świeżych warzyw oraz owoców. Muszą być one przygotowywane z dojrzałych roślin. Elementem uzupełniającym dietę jest woda oraz napary ziołowe jak pokrzywa, mięta, koper włoski.
Soki spożywa się o stałych porach, co 3 godziny. Do pory obiadowej wybiera się soki owocowe, gdyż zawierają one większe ilości cukru, który jest źródłem energii. Po południu i wieczorem sięga się po soki warzywne lub warzywne z niewielką ilością owoców. Aby załagodzić adaptację organizmu, warto się do niej przygotować, ograniczając wcześniej spożycie pokarmów wysoko przetworzonych i zawierających duże ilości tłuszczu.
Dzień lub dwa takiej diety nie przyniesie żadnych szkód u osób zdrowych, a może faktycznie przyczynić się do lepszego samopoczucia. Długotrwałe diety oparte na sokach nie są dobrą propozycją dla osób pragnących trwale zredukować nadmierną masę ciała. Za trwałe odchudzanie odpowiada połączenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.
Wady:
- niskokaloryczna i niedoborowa,
- okresowa – rekomendowany czas to 1-7 dni,
- nieodpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób starszych, uprawiających aktywność fizyczną, chorych czy pracujących fizycznie,
- nie pokrywa dziennego zapotrzebowania kalorycznego,
- osłabia samopoczucie i mogą pojawić się skutki uboczne jak migreny, bóle brzucha, brak energii,
- spadek wagi następuje przede wszystkim poprzez odwonienie i utratę masy mięśniowej, a nie redukcję tkanki tłuszczowej,
- promuje efekt jo-jo.
Zalety:
- szybka utrata kilogramów,
- zasobna w witaminy, minerały,
- tania i łatwa w realizacji,
Jadłospis
Śniadanie: Sok pomarańcza-jabłko
Lunch: Sok mango-ananas
Obiad: Sok gruszka-malina
Podwieczorek: Szpinak–burak
Kolacja: Sok marchewka-seler naciowy
Autor: Wiktoria Kłos