Psychoterapia to pomoc, po którą sięga coraz więcej osób, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy naturę problemu, który każe pojawić się u terapeuty… Badania pokazują, że to w większości jednak kobiety korzystają z usług psychologów i terapeutów.
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
Choć kobiety i mężczyźni borykają się z problemami równie często (na różne sposoby), jednakowo cierpiąc z powodu różnych trudności natury psychicznej, jednak to panie chętniej zwracają się po pomoc. Także po profesjonalne wsparcie i terapię. Sesje, bo tak nazywane są spotkania z psychoterapeutą, przebiegają różnie. W zależności od tego, w jakim nurcie terapeutycznym pracuje dany specjalista, stosować będzie on różne oddziaływania. W niniejszym artykule poznasz filozofię pracy w nurcie TSR (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach). Ten krótkoterminowy sposób pracy z klientem, bazujący na potrzebach i pozytywach oraz ukierunkowany na rozwiązania, zyskuje coraz większą popularność.
***
Bez względu na to, co sprowadza Cię po tego rodzaju pomoc oraz do jakiego specjalisty trafiłaś, ważne, abyś jako klientka bacznie obserwowała siebie, by móc ocenić, jak działa na Ciebie to, co się dzieje podczas spotkania. Niestety, relacje pokazują, że sporo osób uczy się tego na własnych, nieprzyjemnych doświadczeniach. Dlatego w niniejszym artykule z dobrymi praktykami zestawiono najczęstsze błędy w terapii. Ich echo dotkliwie odczuwać może klient, który trafił w niepowołane ręce, lub nie był wystarczająco czujny wobec zmian, które działy się za pośrednictwem terapii.
1. Jeśli w czasie trwania terapii po spotkaniach wychodzisz roztrzęsiona, rozsypana, z poczuciem, że nie wiesz, dokąd zmierzasz i czego chcesz, nie jest to dobra terapia.
Zadaniem terapeuty jest pomoc w odnalezieniu równowagi i stabilizacji. To nie znaczy, że sesje są przyjemne i lekkie. Obniżone samopoczucie ma prawo występować w trakcie spotkań, jeśli trafiasz do gabinetu w wyniku życiowych trudności. Smutek, gniew, rozżalenie, poczucie pustki i bezsensu są zrozumiałe. Pamiętaj również, że zmiana, jaka ma nastąpić za pośrednictwem terapii, też nierzadko jest bolesna, a wiele kwestii pozostaje trudnych i niezrozumiałych. Jednak docelowo, w możliwie jak najkrótszym czasie, powinnaś poczuć większy spokój i pewność. Pamiętaj, że gabinet terapeuty ma być dla Ciebie miejscem przyjaznym, nawet jeśli sprawę, z którą się zgłaszasz, uznajesz za wyjątkowo trudną. W gabinecie psychoterapeutycznym możesz płakać i swobodnie wyrażać różne trudne emocje, ale docelowo ma to służyć polepszeniu. Obserwuj więc, czy po każdym kolejnym spotkaniu odczuwasz większą ulgę i ogólnie – czy dostrzegasz poprawę.
2. Jeśli na zakończenie długiego procesu terapii potrafisz jedynie powiedzieć, jaki masz problem, co robisz źle, jakie są Twoje wady i jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy, to nie jest dobra terapia.
Zadaniem terapeuty jest wspomaganie Cię w osiągnięciu celu, do którego zmierzasz. Jego rolą jest więc najpierw dążenie do ustalenia tego założenia na potrzeby spotkań. Spodziewany efekt psychoterapii powinien być jasno nazwany, abyś mogła wyraźnie potwierdzić, że właśnie do tego mają prowadzić Twoje sesje z terapeutą. Następnie wspólnie możecie szukać pomysłów na to, jak ten cel osiągnąć. Oczywiście często warto jest poznać swoje błędy, ograniczenia i źródło trudności. Ale jeśli będziesz się opierać na poszukiwaniu rozwiązań, wówczas szybciej osiągniesz to, czego Ci potrzeba. Warto byś korzystała z wiedzy o własnych zasobach – są nimi Twoje dobre, mocne cechy, przydatne umiejętności, wiedza, ludzie, którzy są w koło Ciebie, a także doświadczenia z przeszłości i płynące z nich konstruktywne wnioski. Terapeuta ma Ci pomóc wydobyć Twoje zasoby. Powinien Cię zachęcać do eksplorowania właśnie tego obszaru.
3. Jeśli Twój terapeuta mówi Ci, że koniecznie musisz coś zrobić (albo czegoś nie robić), mimo że nijak ma się to do Twoich potrzeb i nie jest w zgodzie z Tobą, nie jest to dobra terapia.
Zadaniem terapeuty jest wspomaganie Ciebie, a nie wyręczanie. W związku z tym powinien on raczej zadawać pytania i prowadzić dialog wolny od nakazywania. Sugestie dobrego terapeuty nie tylko wynikają wprost z tego, co wskazałaś jako istotne i pomocne dla Ciebie – powinny one być także z Tobą konsultowane. Dobry psychoterapeuta nie podsuwa gotowych rozwiązań, ale poznając Cię, pomoże Ci ich szukać w odpowiednim miejscu.
Pamiętaj! Psychoterapeuta jest osobą odpowiedzialną za to, co dzieje się w gabinecie, ale Ty – jako klientka – także. Podobnie jest w tradycyjnej medycynie, w trakcie wizyty lekarskiej. Podczas wywiadu lekarz stara się zaproponować specyfik, który jest jak najlepiej dopasowany do Twojego schorzenia, wieku, masy ciała, trybu życia, uwzględnia Twoje nietolerancje i dotychczasową historię. Ty, stosując się do wypracowanych wspólnie zaleceń, musisz mieć oko na to, jak działają leki, które przyjmujesz. W psychoterapii istnieje zbliżona relacja. Choć nie jesteś pacjentem, a Twój problem to nie choroba, ważne by działania terapeutyczne były dobrze do Ciebie dopasowane oraz abyś sprawdzała i relacjonowała terapeucie, czy taka „kuracja” Ci służy.
Magdalena Łabędź – psycholożka i psychoterapeutka TSR w trakcie certyfikacji, prowadzi w Gdańsku gabinet wsparcia psychologicznego i psychoseksualnego.
Tekst: Magdalena Łabędź