Czy wzdęcia mogą być objawem choroby przewlekłej?

Wzdęcia to problem dotykający wielu osób, bez względu na wiek czy status społeczny. Problem ten jest zazwyczaj związany z dietą, ale objaw może pojawić się również na skutek chorób przewlekłych dotyczących m.in. dysfunkcji narządów. Poradzenie sobie z problemem wzdęć polega zarówno na działaniu bezpośrednim, jak również celowanym w przyczynę problemu. Leczenie wymaga zastosowania leków lub pozbycia się czynników wywołujących wzdęcia.

Choroby przewlekłe a wzdęcia

Wzdęcia są objawem o niskiej swoistości. Ciężko odnaleźć przyczynę wzdęć bez obecności innych objawów bez wglądu na styl życia oraz inne dolegliwości. W odnalezieniu przyczyny lekarzom pomagają badania dodatkowe takie jak laboratoryjna analiza krwi lub badania obrazowe. Choroby przewlekłe objawiające się wzdęciami dotyczą zwykle albo trawienia i procesów trawiennych lub drożności i ruchów perystaltycznych jelit.

Zaburzenia trawienia objawiające się wzdęciami mogą wywodzić się nie tylko z nietolerancji składników pokarmowych oraz alergii. Za wzdęcia odpowiadać mogą również rzadsze, niekiedy groźniejsze problemy. Zaburzenia trawienia objawiające się wzdęciami mogą być następstwem zaburzeń pracy organów biorących udział w trawieniu: trzustki i wątroby. Zaburzenia narządowe są chorobami o różnym przebiegu, objawach i rokowaniu. Wzdęcia mogą być objawem chorób trzustki, wątroby lub żołądka. Niewydolności narządów związane są zwykle z występowaniem zestawu objawów, bywa jednak, że pierwszym objawem jest ból lub wzdęcia. Choroby wykrywane są przy badaniach kontrolnych niejako przy okazji. Wzdęcia mogą być również objawem towarzyszącym chorobom metabolicznym np. cukrzycy.

Ruchy perystaltyczne jelit mogą być osłabione przy niektórych neurologicznych chorobach przewlekłych oraz na skutek działań niepożądanych niektórych leków.

Co prawda ciężko zaliczyć do chorób przewlekłych szkodliwy styl życia, a jednak wpływa on pośrednio na ryzyka wystąpienia wzdęć. Brak ruchu fizycznego, palenie tytoniu czy nadmierne spożywanie alkoholu to składniki trybu życia powodujące nadmierne zbieranie się gazów jelitowych.

Leczenie wzdęć w chorobach przewlekłych 

Leczenie wzdęć w chorobach przewlekłych opiera się na strategii leczenia problemu zasadniczego oraz działaniach doraźnych, np. stosowaniu preparatów z symetykonem, takich jak Espumisan. Substancja rozbija pęcherze powietrza w jelicie poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego pęcherzy gazu, co sprawia, że gaz ulega rozpuszczeniu w treści pokarmowej.

Leczenie choroby zasadniczej powinno opierać się na szerokiej kooperacji i decyzjach podejmowanych wspólnie na płaszczyźnie lekarz-pacjent. Prawidłowa diagnoza choroby przewlekłej nie wystarcza do prawidłowego leczenia. Świadomość chorego o swojej przypadłości i sposobach jej leczenia jest niezbędna, aby rzetelnie przestrzegać reżimu przyjmowania leków i czasem początkowo trudnych do zrealizowania zmian w swoim życiu. Należy pamiętać, że w celu łagodzenia choroby przewlekłej i jej objawów, takich jak wzdęcia, należy stosować się do zaleceń lekarza oraz poszerzać wiedzę o swoim zdrowiu z wiarygodnych źródeł.

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *