Rumień nagły jest chorobą zakaźną. Występuje dosyć powszechnie i trwa kilka dni. Wielu rodziców obawia się o zdrowie swojego dziecka, gdy pojawiają się jego oznaki. Zobacz, czy rumień nagły to groźna choroba.
U kogo występuje rumień nagły?
Rumień nagły występuje u dzieci. Objawy choroby pojawiają się zwykle w pierwszych dwóch latach życia. Bardzo rzadko rozpoznaje się ją u starszych dzieci i osób dorosłych.
Rumień nagły u dorosłych występuje bardzo rzadko, ale może się zdarzyć. Wówczas objawy przypominają mononukleozę zakaźną. Konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą postawić odpowiednią diagnozę. Zdarza się, że choroba uaktywnia się, gdy dojdzie do osłabienia organizmu. Najczęściej ma ona bezobjawowy przebieg. Możliwe jest jednak wówczas zainfekowanie zdrowych osób (głównie dzieci).
Rumień nagły jest dość częsty. Można na niego zachorować przez cały rok. Obserwuje się jednak, że większość przypadków ma miejsce w sezonie wzmożonego zachorowania na różnego rodzaju infekcje, czyli w miesiącach jesienno-zimowych.
Skąd się bierze rumień nagły?
Rumień nagły spowodowany jest zakażeniem wirusem. Chorobę może wywołać jedna z dwóch odmian Human herpesvirus: HHV-6 lub HHV-7. Jest to ta sama grupa patogenów, która odpowiada za opryszczkę, cytomegalię, ospę wietrzną i półpaśca.
Czy rumień nagły jest zaraźliwy?
Rumień nagły jest chorobą, którą można się zarazić. Patogen przenosi się z osoby chorej na zdrową przez bezpośredni kontakt (wirus jest wydalany ze śliną). Źródłem zakażenia może stać się także osoba dorosła, u której infekcja przebiega bezobjawowo. Zdarzają się również wrodzone infekcje. Jest to spowodowane tym, że wirus ma zdolność do przenikania do DNA, przez co jest przekazywany kolejnemu pokoleniu. Tego typu przypadki dotyczą 1% dzieci.
Po czym można rozpoznać rumień nagły?
Rumień nagły można rozpoznać po objawach. Lekarz często zleca dodatkowe badania laboratoryjne, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości. Nie wykonuje się testów, które potwierdzają obecność wirusa HHV-6 lub HHV-7.
W pierwszej kolejności pojawia się wysoka gorączka. Utrzymuje się ona przez mniej więcej 3 dni. Po niej na skórze tułowia i twarzy można zauważyć wysypkę. Ma ona charakter plamisto-grudkowy. U niektórych dzieci występują również dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. biegunka) lub katar. Objawy utrzymują się przez 5–7 dni.
Co robić, gdy pojawią się objawy rumienia nagłego?
Pojawienie się objawów rumienia nagłego powinno skłonić do wizyty u lekarza. Pediatra zbiera wywiad chorobowy (ważny jest m.in. czas trwania objawów). Może także zdecydować o konieczności wykonania badań laboratoryjnych.
Leczenie rumienia nagłego polega na łagodzeniu objawów. Dziecku trzeba podawać leki przeciwgorączkowe. Należy też zapewnić mu odpowiedni odpoczynek.
Czy rumień nagły powoduje powikłania?
Rumień nagły nie powoduje powikłań. Wysypka ustępuje bez pozostawienia żadnych śladów na skórze. Rodzice powinni jednak monitorować temperaturę ciała dziecka i odpowiednio leczyć gorączkę, ponieważ może dojść do wystąpienia drgawek gorączkowych.