Czy recepty online są legalne?

lekarz przy laptopie

Recepta online jest jednym z dokumentów, z jakimi w ostatnich latach możemy spotkać się powszechnie. Nadal jednak pojawia się w związku z nią sporo pytań. Jedno z nich może dotyczyć tego, czy recepty online są w pełni legalne i czy można je zrealizować w każdej aptece? Odpowiadamy!

Recepta online – czy jest legalna?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że recepta online, inaczej e-recepta, to nic innego jak elektroniczna wersja zwykłej tradycyjnej recepty, jaką już doskonale znamy. Jej treść w niczym się nie różni i znajdują się na niej takie same dane. Wystawia ją lekarz ogólny lub specjalista podczas wizyty w gabinecie bądź telewizyty. Recepta online jest nie tylko legalna, ale od 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiać recepty właśnie w wersji elektronicznej. Stąd nie powinniśmy być zaskoczeni, kiedy idąc do przychodni, właśnie w takiej formie dostaniemy receptę. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne, ekologiczne i przede wszystkim wygodne dla każdej ze stron, do czego jeszcze wrócimy. Nadal w pewnych przypadkach możemy spotkać się z receptą papierową, ale dotyczy to takich sytuacji jak awaria i brak prądu, kiedy lekarz nie ma możliwości skorzystać z oprogramowania.

Terminy realizacji

Podobnie jak przy papierowym dokumencie e-recepty mają ograniczoną ważność. Po przekroczeniu terminu recepta jest nieważna i nigdzie nie wykupimy leków. Standardowo termin ważności wynosi 30 dni, są jednak odstępstwa od tego. Przykładowo przy antybiotykach termin to 7 dni, a przy lekach na choroby przewlekłe nawet 365 dni.

Jakie dane są na recepcie online i jak ją zrealizować?

Wspomnieliśmy, że na e-recepcie są dokładnie takie same informacje, jak na klasycznym dokumencie. Oznacza to, że znajdziemy na niej dane pacjenta i jego numer PESEL. Jest spis leków razem z liczbą opakowań i nazwisko lekarza, który receptę wystawił. Podczas wizyty najczęściej dostaniemy czterocyfrowy kod, który razem z numerem PESEL pacjenta podamy w aptece. Możemy też dostać wydruk informacyjny, gdzie poza spisem leków jest kod kreskowy, jaki w aptece zeskanuje farmaceuta. Czasem dostaje się wiadomość SMS lub maila. Ze względu na to, że recepta online jest legalna i działa jak papierowa, zrealizujemy ją w dowolnej aptece.

Recepta online to duża wygoda

Wspomnieliśmy, że recepta online wiąże się z wieloma zaletami z naciskiem na wygodę. Pacjent nie musi obawiać się tego, że recepta się zgubi lub zniszczy, bo ma do niej kod. Poza tym jest ona w systemie i na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), więc jest do niej łatwy dostęp w przyszłości. Jest to też komfort dla farmaceuty, który nie musi się zastanawiać, co zapisał lekarz, jaki ma wydać preparat i w jakiej dawce. Dla samego lekarza też jest to wygodne, bo w razie pomyłki nie musi przepisywać wszystkiego, a jedynie poprawić błąd na ekranie komputera. To duża oszczędność czasu.

Recepty online są powszechne, a ich realizacja jest prosta i możliwa w każdej aptece. Ponieważ cyfryzacja postępuje w każdej dziedzinie, możemy przewidywać, że e-recepty już z nami zostaną, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich zalety.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *