Apteczka na rodzinne wakacje

Problemy zdrowotne potrafią zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wakacyjny wyjazd. Na szczęście dobrze przygotowana apteczka pozwoli nam uporać się z najczęstszymi dolegliwościami. Podczas pakowania bagażu warto zadbać zatem o prawidłowe jej wyposażenie.

Opatrunek na urazy małe i duże

Podstawą wyposażenia wyjazdowej apteczki są środki opatrunkowe. Wśród nich powinny znaleźć się plastry z opatrunkiem różnej wielkości, które przydadzą się w przypadku obtarć albo drobnych skaleczeń oraz bandaż elastyczny, który pozwoli zatamować krwawienie przy dużej ranie. Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem, koniecznie sprawdźmy, czy mamy odpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową. Jej zawartość jest sprecyzowana w krajach Unii Europejskiej przez normę DIN13164 i obejmuje: opatrunek indywidualny G o wymiarach 120 x 10 cm, 1 opakowanie plastrów 10×6 cm, plaster w szpuli, 2 opaski elastyczne 6 cm, 3 opaski elastyczne 8 cm, 2 chusty opatrunkowe 40×60 cm, chustę opatrunkową 60×80 cm, 3 sztuki kompresu 10×10 cm, 3 opatrunki indywidualne M (10 x 8 cm), 2 chusty trójkątne 96/ 96/ 136 cm, nożyczki, 2 pary rękawic lateksowych,  koc ratunkowy termoizolacyjny 160×210 cm, instrukcję udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych, maseczkę do sztucznego oddychania, ustnik oraz 2 chusteczki dezynfekujące.

Walka z infekcją

Pomimo ładnej pogody i wysokich temperatur, przeziębienie pozostaje najczęstszą chorobą na jaką jesteśmy narażeni podczas wyjazdu. Warto, aby w wakacyjnej apteczce znalazł się spray do nosa QUIXX® Grip-protect, który można stosować kiedy pojawią się pierwsze symptomy infekcji. Zapobiega on wnikaniu wirusów do organizmu i wspomaga proces zdrowienia. Oprócz tego należy zapakować leki działające objawowo, takie jak: tabletki do ssania od bólu gardła, krople do nosa oraz środki przeciwgorączkowe. Kobiety podatne na infekcje układu moczowo-płciowego nie mogą zapomnieć o probiotyku w globulkach, łagodnym antybiotyku oraz maści przeciwgrzybiczej, gdyż korzystanie z publicznych toalet czy hotelowego basenu zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości.

Układ pokarmowy pod kontrolą

Kulinarne eksperymenty i zmiana otaczającej nas flory bakteryjnej predysponują do wystąpienia zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w preparaty probiotyczne. Ich przyjmowanie należy rozpocząć kilka dni przed wyruszeniem w podróż i kontynuować aż do powrotu. Ponadto w apteczce koniecznie muszą znaleźć się: środki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe, tabletki rozkurczowe na ból brzucha oraz rozpuszczalne w wodzie elektrolity. Warto pamiętać, że w przypadku zatrucia pokarmowego przyjmowanie środków przeciwbiegunkowych jest przeciwwskazane, gdyż opóźnia to wydalenie toksyn i bakterii z naszego organizmu. Ich zastosowanie może być jednak konieczne, jeżeli niedyspozycja przytrafi się nam podczas podróży samochodem lub w trakcie intensywnej wycieczki. Niezbędnym elementem leczenia biegunki jest także intensywne nawadnianie organizmu, najlepiej przy pomocy płynów izotonicznych.

Co jeszcze?

Aby poprawnie spakować wyjazdową apteczkę, należy zadbać jeszcze o tabletki przeciwbólowe, leki przeciwalergiczne oraz chłodzący spray na oparzenia słoneczne. Jeżeli przyjmujemy jakiekolwiek leki na stałe, upewnijmy się, czy mamy wystarczającą ich ilość. Sprawdźmy też,  jakie są optymalne warunki przechowywania leków, gdyż wiele z nich wymaga utrzymywania niskiej temperatury lub braku dostępu światła. Starajmy się wybierać te o dużej tolerancji na zmiany warunków, a jeśli to konieczne zaopatrzmy się w specjalną torbę termoizolacyjną. Zadbajmy też o dostęp do opieki medycznej za granicą, gdyż utrzymywanie się objawów pomimo zastosowanego leczenia jest wskazaniem do bezzwłocznej konsultacji z lekarzem.

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *