Angina – charakterystyka i przyczyny

Angina to jedna z częstszych dolegliwości zwłaszcza okresu zimowo-wiosennego. Wiąże się m.in. z silnym bólem gardła. W zależności od przyczyny anginy, patogenów wirusowych lub bakteryjnych, przebiega z gorączką lub bez. Jak rozpoznać anginę? Co ją wywołuje?

Angina – co to za choroba? Czy jest zakaźna?

Angina to ostry stan zapalny gardła i migdałków. Jest zaraźliwa, dlatego osoby chore powinny na czas leczenia pozostać w domu – zrezygnować z uczęszczania do pracy lub szkoły. Angina najczęściej dotyka dzieci w okresie przedszkolnym i szkolnym, a z uwagi na zaraźliwy charakter, także ich rodziców.

Przenoszona jest drogą kropelkową, co oznacza, że zarazić się można poprzez bliższy kontakt z osobą chorą. Wystarczy, że ktoś kichnie lub kaszlnie, a patogeny już przedostają się do powietrza i mogą wnikać w inny, zdrowy organizm. Uznaje się, że osoba zakażona roznosi zarazki na 1–2 dni przed wystąpieniem u niej objawów.

Jakie są przyczyny anginy?

Angina – skąd się bierze?” – to jedno z najczęstszych pytań osób zmagających się z ostrym zapaleniem gardła. Otóż przyczyną anginy u dzieci najczęściej są bakterie paciorkowca (Streptococcus pyogenes), z kolei dorosłych częściej dotyczy infekcja wirusowa.

Jama ustna jest idealnym miejscem do rozwoju siedlisk tych patogenów (zawiera wiele składników odżywczych, ma odpowiednią wilgoć i ciepłotę), dlatego też wirusy i bakterie atakują struktury w jej obrębie, zwłaszcza gardło i migdałki. Po zarażeniu infekcja rozwija się w przeciągu 1–6 dni.

Każdy z patogenów ma inną taktykę działania, symptomy i w związku z tym – różne metody jego zwalczania. Dlatego w doborze odpowiedniej metody leczenia tak ważne jest rozróżnienie obu infekcji.

Angina bakteryjna – objawy

Angina bakteryjna ma zdecydowanie bardziej ostry i gwałtowny przebieg. Jej objawy pojawiają się nagle i z dużym natężeniem. Charakterystyczny dla niej jest bardzo silny ból gardła, utrudniający oddychanie, oraz wysoka gorączka. Mogą pojawić się dreszcze.

Anginie bakteryjnej towarzyszą:

  • nudności, wymioty;
  • bóle brzucha;
  • bardzo silne osłabienie organizmu.

Na migdałkach zaczyna pojawiać się nalot, z czasem przybierający postać ropną. Z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, a węzły chłonne są powiększone.

Angina wirusowa – objawy

Angina wirusowa ma znacznie łagodniejszy przebieg. Można rozpoznać ją po stanie podgorączkowym (temperatura raczej nie przekracza 38 stopni) oraz obecności kaszlu i kataru.

Dodatkowo pojawia się ból mięśni i gardła, choć o mniejszym natężeniu niż w zakażeniu paciorkowcem. Niekiedy przy anginie wirusowej może wystąpić zapalenie spojówek.

Ile trwa angina?

Czas trwania stanu zapalnego gardła zależy przede wszystkim od przyczyny anginy. Infekcje wirusowe są nieco krótsze i zwykle mijają w ciągu 7 dni. Z kolei leczenie bakteryjnej zajmuje od tygodnia do dwóch.

Częste anginy u dorosłego – przyczyny

Przewlekła angina najczęściej dotyczy infekcji bakteryjnej. Cechą charakterystyczną jest jej tendencja do nawracania, co zwykle pojawia się właśnie u osób dorosłych.

Przyczyną może być:

  • źle dopasowane leczenie przy pierwszej infekcji,
  • uodpornienie się bakterii na dany antybiotyk,
  • zarażenie się innym szczepem.

W przewlekłej anginie bakteryjnej występują objawy takie jak same jak przy zwykłej.

Angina – leczenie

W zależności od przyczyny anginy, zaleca się nieco inne metody radzenia sobie z chorobą. W infekcji wirusowej stosuje się leczenie objawowe. Polega ono na przyjmowaniu leków zbijających gorączkę i przeciwzapalnych.

Podstawą leczenia są również tabletki do ssania, dostępne bez recepty, takie jakChlorchinaldin. Hamuje on dalszy rozwój infekcji i zmniejsza nasilenie objawów anginy (zwłaszcza ból i podrażnienie gardła). Lek zawiera substancje czynną chlorochinaldol działający antybakteryjnie. Substancja ta łagodzi stany zapalne, dzięki czemu przyspiesza proces zdrowienia. Tabletki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami – co 1-2 godziny. Maksymalnie w ciągu dnia można spożyć do 10 tabletek. Nie powinno się ich rozgryzać ani przyjmować w czasie posiłku.

Chlorchinaldin to lek, dlatego przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

W infekcji bakteryjnej, poza preparatami łagodzącymi objawy, stosuje się przede wszystkim antybiotyki.

Chlorchinaldin – jak stosować?

Tabletki należy przyjmować według potrzeb, warto jednak pamiętać, że maksymalna dawka  chlorochinaldolu w ciągu dnia to 20 mg. Jedna tabletka zawiera 2 mg. Chlorchinaldin odpowiada za łagodzenie objawów towarzyszących anginie. Zmniejsza ból gardła i jamy ustnej i przyspiesza walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi – bakteriami i grzybami.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *