all about freedom festival 2016

W dniach 14-22 października w Europejskim Centrum Solidarności odbył się już po raz dziesiąty All About Freedom Festival.

AAFF to festiwal z ambicjami – etycznymi i artystycznymi. Niezmiennie poruszają tematy aktualne, które prowokują pytania społeczne, ale i bardzo intymne. Wraz z upływem lat ambicje etyczne nie słabną, ale wzmacniają się, tak jak gęstnieje atmosfera na świecie. Ostatnie miesiące w skali globu dowiodły, jak krucha jest wolność, jak zagrożone są prawa człowieka, jak wiele mówimy o nich, a jak nieudolnie próbujemy ich bronić. Solidarność to wciąż towar deficytowy, również w Polsce, gdzie tę cnotę wynieśliśmy na sztandarach rewolucji. Festiwalowa sztuka i debata jak w soczewce ogniskują zło tego świata, zmuszają do zmierzenia się z pytaniami, które na co dzień zagłusza szum medialny, niekiedy pozwalają odzyskać współczucie, miłosierdzie, zrozumienie.

Pierwszy raz w historii AAFF powstało profesjonalne jury. Jury oceniło pięć festiwalowych filmów fabularnych – Dzieciństwo wodza (reż. Brady Corbet), Egzamin (reż. Cristian Mungiu), Ja, Daniel Blake (reż. Ken Loach), Praktykant (reż. Boo Junfeng) i Toni Erdmann (reż. Maren Ade). Nagrodę ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL w wysokości 30 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, otrzymał reżyser filmu, który najtrafniej odnosi się do najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności.

fot. Piotr Żagiell

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *