all about freedom festival 2016

W dniach 14-22 października w Europejskim Centrum Solidarności odbył się już po raz dziesiąty All About Freedom Festival.

AAFF to festiwal z ambicjami – etycznymi i artystycznymi. Niezmiennie poruszają tematy aktualne, które prowokują pytania społeczne, ale i bardzo intymne. Wraz z upływem lat ambicje etyczne nie słabną, ale wzmacniają się, tak jak gęstnieje atmosfera na świecie. Ostatnie miesiące w skali globu dowiodły, jak krucha jest wolność, jak zagrożone są prawa człowieka, jak wiele mówimy o nich, a jak nieudolnie próbujemy ich bronić. Solidarność to wciąż towar deficytowy, również w Polsce, gdzie tę cnotę wynieśliśmy na sztandarach rewolucji. Festiwalowa sztuka i debata jak w soczewce ogniskują zło tego świata, zmuszają do zmierzenia się z pytaniami, które na co dzień zagłusza szum medialny, niekiedy pozwalają odzyskać współczucie, miłosierdzie, zrozumienie.

Pierwszy raz w historii AAFF powstało profesjonalne jury. Jury oceniło pięć festiwalowych filmów fabularnych – Dzieciństwo wodza (reż. Brady Corbet), Egzamin (reż. Cristian Mungiu), Ja, Daniel Blake (reż. Ken Loach), Praktykant (reż. Boo Junfeng) i Toni Erdmann (reż. Maren Ade). Nagrodę ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL w wysokości 30 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, otrzymał reżyser filmu, który najtrafniej odnosi się do najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności.

fot. Piotr Żagiell

all about freedom festival 2016
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *