Uzależnienie od alkoholu jest trudnym przeżyciem dla samej osoby chorej. Jednak wbrew temu, co uważają niektórzy, dotyka bezpośrednio również wszystkich, znajdujących się w bliskim otoczeniu alkoholika. Rodzina, przyjaciele i znajomi – każdy, mniej lub bardziej to odczuwa. Kto jednak najbardziej cierpi z powodu alkoholizmu bliskiej osoby? Dowiedz się, kto jest najbardziej narażony na pośrednie konsekwencje uzależnienia!
Alkoholizm – „tylko” uzależnienie czy poważna choroba?
Wiele osób nie postrzega alkoholizmu jako choroby. Uważają oni, że jest to „tylko” uzależnienie, z którego łatwo wyjść. Takie myślenie jest jednak błędne. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do choroby alkoholowej. Osoby, które muszą się z nią zmagać, nie mają łatwego zadania. Droga do trzeźwości, która często musi być pokonywana z pomocą profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień, jest trudna do przebycia. Często pojawiają się na niej różne trudności i przeciwności, którym trzeba się stawić – aby przetrwać do wyznaczonego celu.
Warto jednak wiedzieć, że sama świadomość choroby i wola poddania się leczeniu, to jeden z pierwszych kroków w stronę sukcesu. Po tym należy jednak pilnować się tego, aby za wszelką cenę nie odpuścić. Przezwyciężyć słabsze dni i dążyć do lepszego życia.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą uzależnienie od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu to choroba, która niesie ze sobą wiele konsekwencji. Przede wszystkim niszczy zdrowie osoby chorej. Wpływa nie tylko na wątrobę, która szczególnie narażona jest na negatywne działanie alkoholu – niektórzy uważają nawet, że jest to jedyny narząd, który może jakkolwiek ucierpieć. Wbrew pozorom narażony jest cały układ pokarmowy. Alkoholizm przyczynia się także do powstawania wrzodów na żołądku, a to z kolei jest mało komfortowym, a czasami wręcz przykrym doświadczeniem.
Alkoholicy często muszą zmagać się również z problemami z układem nerwowym. Stopniowo może dochodzić do zaburzeń czucia, a w poważniejszych przypadkach – nawet do porażeń.
Konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu nie omijają także układu krwionośnego. Substancje odżywcze czy minerały nie są prawidłowo wchłaniane, co prowadzi m.in. do anemii. Mogą pojawiać się również problemy z ciśnieniem, co z kolei bywa niebezpieczne nawet dla życia danej osoby.
Zapoznaj się z artykułem na temat tego, czy sam detoks wystarczy, aby wyjść z alkoholizmu, znajdującym się na blogu osrodeknowezycie.pl
Kto oprócz alkoholika cierpi na jego uzależnieniu?
Mogłoby się wydawać, że choroba alkoholowa to problem głównie osoby, która na nią choruje. Przecież to w końcu ta jedna osoba niszczy sobie zdrowie i całe życie. W rzeczywistości natomiast uzależnienie wpływa na każdego z najbliższego środowisku. Dzieje się to w mniejszym lub większym stopniu, ale jednak.
Najbardziej narażonymi osobami są członkowie rodziny osoby uzależnionej. W tym przypadku jest bowiem duże ryzyko dojścia do tzw. współuzależnienia. Partner lub partnerka alkoholika zawsze stara się mu pomóc w wyjściu z choroby. Prawda jednak jest niestety taka, że często brakuje już sił do ciągłej walki. Połączenie bezsilności, zwątpienia i uzależnienia bliskiego może popchnąć do sięgnięcia po alkohol, a względne uczucie chwilowej ulgi nie pozwala na zrezygnowanie z niego. W takich sytuacjach konieczne może okazać się skorzystanie z profesjonalnej terapii leczenia współuzależnienia od alkoholu. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposób na wsparcie zarówno siebie, jak i chorego bliskiego.
Nie można zapominać też o tym, że przez alkoholizm, który obecny jest w niektórych domach, cierpią również dzieci. To one często są najbardziej poszkodowane. Z jednej strony tracą kontakt z bliską osobą – nieważne, czy jest to mama, tata, rodzeństwo czy dziadkowie. Cierpią, ponieważ nagle zaczyna brakować opiekuna, a jednocześnie przyjaciela, któremu mogły się zwierzać. Jeszcze gorsza sytuacja jest w przypadku, gdy w domu zamieszkałym przez osobę uzależnioną od alkoholu pojawia się przemoc. Wówczas dzieci są tymi najbardziej bezbronnymi. Mogą one tylko liczyć na pomoc dalszej części rodziny czy znajomych, którzy niekiedy postanawiają interweniować. Wówczas pojawia się konieczność skorzystania ze specjalistycznej terapii dla dzieci alkoholików, która może okazać się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Jak skutecznie wyleczyć chorobę alkoholową?
Wspomniane wcześniej sposoby na pomoc rodzinie osoby uzależnionej są bardzo ważne i należy o nich pamiętać, a jeśli jest taka konieczność – bez wahania z nich korzystać. Jednak mimo wszystko najważniejsza jest w tym przypadku pomoc alkoholikowi. To on musi postarać się wyleczyć swoją chorobę – nie tylko po to, aby jemu żyło się lepiej, ale również po to, żeby cała rodzina wiodła spokojniejsze życie. W takiej sytuacji jednym ze sposobów jest zgłoszenie się na odwyk alkoholowy prowadzony w ośrodku leczenia uzależnień w Krakowie, gdzie specjaliści pomogą zrozumieć sposób działania choroby i pomogą bezpiecznie z niej wyjść.