Alicja Węgorzewska: W programie „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” bierze udział czwórka fenomenalnie utalentowanych młodych Polaków, to rozrywka i zmagania na najwyższym poziomie, które ogląda się z zapartym tchem.
Alicja Węgorzewska, światowej sławy śpiewaczka operowa, mezzosopran. Dr hab. sztuk muzycznych. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej, aktorka, producent, reżyser. W swoim repertuarze ma najsłynniejsze partie operowe, występowała na największych scenach świata, brała udział w najbardziej prestiżowych festiwalach i koncertach. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. nagrody Marii Callas Tribute Prize NY (2019), Tribute a Caruso (2020) – nagrody miasta Sorrento i Fondazione Sorrento, za promocję kultury włoskiej w Polsce i na świecie, nagrody Women in Cinema Award za działalność artystyczną i produkcję filmów operowych oraz za wspieranie talentu młodych artystów znajdujących się w trudnej sytuacji (2020).
Joanna Stasina: Jakie wartości niesie ze sobą program „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”?
Alicja Węgorzewska: Celem tego programu jest popularyzowanie muzyki klasycznej i promowanie młodych talentów. To dla młodych muzyków niesamowite doświadczenie, drzwi do dalszej międzynarodowej kariery, to wszystko, o czym tym tylko młody utalentowany człowiek może zamarzyć. Oczywiście przy okazji chcemy też pokazać, że znajdujemy się w kulturalnej czołówce Europy. Warto zauważyć, że V4+ w nazwie programu to podkreślenie współpracy Grupy Wyszehradzkiej w niezwykle istotnym obszarze, jakim jest kultura, współpracy zgodnej z Partnerstwem Wschodnim i Bałkanów Zachodnich, będącej ważnym elementem budowania przyjaznych i dobrosąsiedzkich stosunków w regionie.
J.S.: Jesteśmy po emisji pierwszego odcinka. Czy „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” mają szansę odnieść w Polsce sukces?
A.W.: Jestem o tym przekonana. W programie bierze udział czwórka fenomenalnie utalentowanych młodych Polaków, to będzie rozrywka i zmagania na najwyższym poziomie, które ogląda się z zapartym tchem. I nie oszukujmy się — przecież kochamy programy typu talent show! Ten program to wielka kultura, wielkie talenty i wielkie emocje, wzbogacone o fantastyczne poczucie humoru i międzynarodowe sławy – tego nie można przegapić!
J.S.: Co może zachwycać polskich widzów oglądających program?
A.W.: Wydaje mi się, że talent młodego pokolenia. Oraz odkrycie i inne spojrzenie na muzykę klasyczną. Nie wątpię też, że szczególną atrakcją jest jury, które składa się ze znanych artystów, osobowości ze świata sztuki oraz gości specjalnych, W programie zobaczymy Gabriela Prokofiewa z Wielkiej Brytanii, wnuka Sergiusza Prokofiewa, Maksima Vengerova, znakomitego skrzypka, oraz Maestro Placido Domingo Seniora, z kolei Placido Domingo Junior napisał ścieżkę dźwiękową do czołówki tego show. Była też Coco König, znakomita austriacka aktorka, robiąca obecnie karierę w Hollywood. Oprócz plejady gwiazd jurorskich jest też plejada gwiazd na scenie, wśród nich Lang Lang i wspaniały Thomas Gottschalk z Niemiec, który prowadzi show wraz z rozpoznawalną w Polsce Idą Nowakowską. Także oprawa programu — jestem przekonana, że widzowie docenią rozmach tej produkcji.
J.S.: Uczestnikami „Wirtuozów V4+. Międzynarodowy talent show” są bardzo młodzi i wyjątkowo uzdolnieni muzycy. Jakimi cechami się odznaczają?
A.W.: Uczestnicy reprezentują różne umiejętności i wszyscy emanują ogromnym talentem. Zobaczymy i usłyszymy muzyków z Węgier, Czech, Słowacji i Serbii. Także nasi reprezentanci z Polski — młodzi, skromni, nieprzeciętnie zdolni ludzie z wielkim apetytem na naukę i sukces. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale emocji w tej muzycznej, międzynarodowej rywalizacji nie zabraknie.
J.S.: O co walczą?
A.W.: Stawką w tym programie jest nagroda pieniężna, która z pewnością pozwoli zwycięzcy rozwinąć artystyczne skrzydła. Jednak sądzę, że aspekt finansowy, to jedynie dodatek do prawdziwych korzyści, które czekają na wszystkich uczestników programu „Wirtuozi V4+”. To możliwość wystąpienia przed międzynarodową widownią oraz profesjonalnym jury złożonym z międzynarodowych gwiazd. Dziś niewiele jest produkcji, które dawałyby większą popularność i rozpoznawalność od programów talent show. A być zauważonym dla młodego artysty to wielki krok naprzód – zarówno jeśli chodzi o możliwości kształcenia, jak i budowania dalszej kariery. A proszę zauważyć, że ta popularność w przypadku tego programu nie ogranicza się do jednego kraju, to od razu jest sława międzynarodowa.
J.S: Wśród widzów zapewne nie brakuje rówieśników uczestników programu. Czy „Wirtuozi V4 +. Międzynarodowy talent show” może realnie wpłynąć na zainteresowanie dzieci i młodzieży, a także ich rodziców muzyką klasyczną w Polsce?
A.W.: Myślę, że tak. Proszę się zastanowić, jaki odbiór ma muzyka klasyczna w Polsce. W tej chwili można śmiało powiedzieć, że to nisza, w której egzystują artyści, młodzież mająca zadatki na artystów i dość wąska grupa melomanów. „Wirtuozi V4+” to szansa, by wprowadzić muzykę klasyczną do mainstreamu, by ten typ wypowiedzi artystycznej stał się modny. To też okazja, by wykreować nowych idoli.
J.S: Jak w obecnych czasach wygląda zainteresowanie młodych Chopinem czy Mozartem? Czy dzieci i młodzież chętnie rozwijają swoje zainteresowania muzyką klasyczną?
A.W.: No cóż, wystarczy się rozejrzeć, aby uzyskać odpowiedź na te pytania… Nie chcę być czarnowidzem, bo jednak do szkół muzycznych wszystkich stopni jest bardzo wielu chętnych, jednak nie ma co się oszukiwać – dziś muzycznym guru są YouTube i – dla wielu: o zgrozo! – TikTok. Nikt jeszcze niestety nie wypromował na szeroką skalę aplikacji czy serwisu z muzyką klasyczną. A to przekłada się na zainteresowanie wielu młodych ludzi. Myślę, że „Wirtuozi V4+” mają szansę to zmienić.
J.S.: Jak rozpoznać talent u dzieci, co powinno zwrócić uwagę rodziców? Jak wspierać rozwój muzyczny dziecka i co ma na to wpływ?
A.W.: Trzeba bacznie obserwować swoje pociechy. Wiadomo, wielu rodziców uważa, że ma dzieci wszechstronnie utalentowane i czasem biedne maluchy nie mają wyjścia i muszą rozwijać te domniemane zdolności. Ale tak na poważnie, kiedy nasi najmłodsi wykazują jakieś skłonności – pewne aktywności artystyczne wykonują sprawniej, oryginalniej, być może z większym zapałem niż rówieśnicy, warto się skonsultować z odpowiednimi pedagogami. Na pewno pomogą, pokierują, podpowiedzą co robić, żeby te zdolności rozwijać, żeby nie przeciążać młodego człowieka, nie zniechęcić do czegoś, co może w przyszłości być jego wielką zawodową przygodą.
J.S.: W chwili obecnej zachęcamy do objerzenia kolejnych odcinków finałowych programu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”. Niech inspirują!
A.W.: I to bardzo!
„Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” jest emitowany w TVP Kultura, w każdy piątek, o godz. 19.00. Program można oglądać również w TVP HD, na streamie TVP Kultura 2 oraz w TVP VOD. Program składa się z czterech odcinków. Odcinek finałowy wyemitowany zostanie 18 grudnia.