Ból pleców to bardzo popularna dolegliwość, która dotyczy szerokiego grona społeczeństwa, ujawniając się głównie w wieku 20-40 lat. Dotyczy zarówno osób młodych, dla których jest pierwszym powodem szukania pomocy lekarskiej, jak i starszych, którzy zmagają się z tym problemem od dłuższego czasu. Ból pleców zwykle jest przejściowy i ma charakter samoograniczający się, ale gdy się pojawi, potrafi być naprawdę uciążliwy, dlatego warto wiedzieć, jak z nim walczyć.
1: Rozciągaj się!
Kręgosłup nie lubi przestojów, dlatego ograniczenie jego ruchomości może zapoczątkować dolegliwości bólowe. Dzieje się tak, ponieważ nieużywane tkanki i więzadła degenerują i słabną, a przez to kręgosłup traci stabilność. Aby tego uniknąć, warto codziennie wykonywać ćwiczenia, które rozciągną, zwiększą elastyczność i zapobiegną bolesnym przykurczom. W tym przypadku doskonale sprawdzi się zestaw ćwiczeń rozciągających albo codzienna praktyka jogi, których instruktaż bez problemu znajdziemy w sieci. Należy jedynie pamiętać, aby ćwiczenia wdrażać stopniowo i nie wykonywać ich ponad dopuszczalny zakres ruchu.
2: Zrównoważ napięcie mięśni
Za rozwój dolegliwości w okolicy odcinka lędźwiowego odpowiada m.in. utrata równowagi mięśni utrzymujących kręgosłup w odpowiedniej pozycji: mięśni brzucha i mięśni grzbietu. Kiedy jedna z tych dwóch grup dużych mięśni jest nadmiernie napięta, kręgosłup będzie permanentnie przeciążony z jednej strony. Aby taka sytuacja nie miała miejsca, należy przez ćwiczenia fizyczne wzmacniać mięśnie osłabione i rozluźniać te bardziej napięte. W tym celu można skorzystać z porady i instruktażu fizjoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia.
3: Zadbaj o wagę
Każdego dnia nasz kręgosłup przenosi dziesiątki kilogramów naszego ciała, co stanowi dla niego nie lada wyzwanie. Najbardziej obciążony jest odcinek lędźwiowy, którego dolegliwości bólowe są najczęściej zgłaszanymi w gabinetach lekarzy rodzinnych. Dlatego osoby cierpiące na otyłość powinny w pierwszej kolejności zadbać o zmniejszenie swojej wagi, najlepiej poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Spadek wagi spowoduje odciążenie stawów kręgosłupa, a ćwiczenia fizyczne zwiększą jego ruchomość, co również przełoży się na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
4: Zmień pozycję pracy
Niestety większość problemów z kręgosłupem wiąże się z siedzącym stanowiskiem w pracy. Wykonując zawód, który tego od nas wymaga, powinniśmy skupić się na postawie, jaką przyjmuje nasze ciało. Aby była prawidłowa, należy zadbać o odpowiednią wysokość monitora, fotel z regulacją wysokości oparcia i podłokietników oraz podnóżek zapewniający podparcie dla stóp. Wdrożenie tych kilku zmian odciąży zarówno odcinek szyjny, jak i lędźwiowy kręgosłupa i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości.
5: Sięgnij po preparaty uśmierzające ból
Ból pleców może pojawić się nagle i wtedy wymaga od nas szybkiej reakcji. W takiej sytuacji warto sięgnąć po skuteczne środki zmniejszające dolegliwości mięśniowo-stawowe. Do tego celu odpowiednie będą preparaty ze składnikami działającymi przeciwbólowo i przeciwzapalnie jak na przykład krem rozgrzewający DIP HOT. Natomiast w przypadku gdy ból nie ustaje i nasila się w czasie, należy zwrócić się do lekarza, który zbada i zleci odpowiednie badania obrazowe.