Tendencje technologiczne: najciekawsze prognozy na przyszłość

magazynkobiet.pl - photo 1519336305162 4b6ed6b6fc83 - Tendencje technologiczne: najciekawsze prognozy na przyszłość

XXI wiek to czas, kiedy cała ludzkość wystrzeliła pod względem technologicznym i nie widać, żeby to miało w wyhamować. Osoby urodzone w połowie XX wieku patrzą na to wszystko z przerażeniem, ponieważ przyzwyczaiły się do spokojnego, ale niekoniecznie wygodnego trybu życia. Najważniejszym zasobem XXI wieku jest czas. Zewsząd jesteśmy atakowani tak licznymi bodźcami, że jedna osoba nie może sięgnąć i wykorzystać nawet cząstki z możliwości, jakie zapewnia dzisiejszy świat. Dlatego wszystkie technologie, które pojawiają się od jakiegoś czasu i te, które mają dopiero się pojawić, umożliwiają maksymalne ułatwienie życia i pozbycie się niepotrzebnych czynności, które wszyscy muszą wykonywać, ale nie mają na nie ochoty. W zamian za to ludzie będą mieli więcej czasu na rozrywkę. Obejrzenie filmu, serialu lub po prostu wykorzystanie oferty serwowanej przez Betchan kasyno bez depozytu, to duży problem części społeczności.

Sporym problemem wszystkich innowatorów i wizjonerów z ostatnich kilkuset lat są osoby, które upatrują się w ich pomysłach upadku społeczeństwa. Zawsze powstają teorie spiskowe o rzekomych grupach, które z bliżej nieokreślonych powodów chcą zawładnąć światem lub zabić całą ludzkość. Oczywiście żadna z takich teorii nigdy się nie sprawdziła, ale nie przeszkadza to tworzyć dalszych, coraz bardziej odbiegających od rzeczywistości historii. W końcu nadal kilka milionów osób na całym świecie wierzy, że Ziemia jest płaska…

Sieci 5G i 6G nie takie straszne jak je malują

Sieć 5G wzbudza ogromne kontrowersje w krajach słabiej rozwiniętych. Niestety Polska również się do nich zalicza i nadal często można spotkać opinie, jakoby miała być czymś złym. Argumenty mówiące o tym, że najbardziej zaawansowane technologicznie kraje świata wprowadziły ją na szeroką skalę już dawno temu, zdają się odbijać od twardych ścian niewiedzy wzniesionych przez te osoby. Jednym sposobem na ich obalenie, jest edukacja, a to może potrwać jeszcze kilka dobrych lat.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że sieć 5G oraz mająca ją zastąpić 6G niosą za sobą ogromne możliwości, znacząco wykraczające poza pojęcie szybkiego Internetu. Trzeba zdać sobie sprawę, że Internet o prędkości 1 Gb znacząco wykracza ponad potrzeby standardowego człowieka, a to powoli już staje się standardem w Polskich domach za sprawą ogólnopolskiej sieci światłowodowej. Po co w takim razie o wiele szybsze 5G i 6G? Okazuje się, że plany wykorzystania tak szybkiego Internetu są bardzo ambitne.

Ogromne prędkości sprawią, że realne stanie się wdrażanie inteligentnych rozwiązań na skalę światową. Przesyłanie standardowych obrazów wideo w 4k może zostać zastąpione przez hologramy i na spotkania biznesowe będzie można przenieść swoją cyfrową wersję 3D. Bardzo dużo mówi się także o sterowaniu nowoczesnymi miastami, gdzie będzie można zautomatyzować ogromną liczbę procesów, sprawiając, że mieszkanie w takim miejscu będzie niezwykle wygodne. Automatyczne sklepy, roboty sterowane przez algorytmy przesyłane z wykorzystaniem sieci 6G, Wszechobecne czujniki wysyłające sygnały do centrali, która w razie potrzeby rozdysponuje automatyczne pojazdy do sprzątania, odbierania śmieci, czy obsługiwania transportu miejskiego. Autonomiczna jazda już teraz staje się faktem. Połączenie tego w ultraszybką sieć, która ma mikrosekundowe opóźnienia może sprawić, że poruszanie się po mieście takim samochodem będzie bezpieczniejsze niż kiedykolwiek. 6G może umożliwić robienie operacji na odległość. Tak szybkie przesyłanie danych będzie umożliwiało chirurgom sterowanie maszynami na drugim końcu świata w taki sposób, jakby znajdowały się przy nim. W ten sposób nie trzeba będzie organizować kosztownych wyjazdów za granicę, dzięki czemu będzie można uratować ogromną liczbę istnień ludzkich.

Świat pasywny pod względem energetycznym

XXI wiek to pogoń za ekologiczną energią. Rozwój technologiczny sprawił, że świat zużywa coraz więcej energii, która pochodzi przede wszystkim z zanieczyszczających środowisko paliw. Unia Europejska przyjęła plan, który obejmuje neutralność względem klimatu do 2050 roku. Jednym z założeń tego planu jest wygaszenie wszystkich elektrowni zasilanych paliwami, które przyczyniają się do emisji gazu CO2. Zgodnie z tendencją wzrostową zużycia energii elektrycznej, trzeba będzie nie tylko zastąpić już istniejące elektrownie odnawialnymi źródłami, ale także wytworzyć nowe miejsca wytwarzania prądu, które zapewnią pasywność całej Europy, a później świata.

W Polsce od kilku lat panuje moda na panele fotowoltaiczne. Coraz więcej dachów polskich domów przyjmuje od kilku do kilkunastu paneli, które częściowo lub całkowicie zaspokajają zapotrzebowanie na energię przez gospodarstwo domowe.  Czy to wystarczy? Z pewnością nie. Coraz częściej słyszy się o jeszcze nowszej technologii pozyskiwania energii słonecznej, która ma o wiele większy potencjał niż panele montowane na dachach budynków. Mowa o całym pokryciu dachowym wykonanym w technologii pozwalającej na odzyskiwanie energii Słońca. O ile elektrownie z odnawialnych źródeł energii nadal będą wymagały opłacania rachunku za prąd, to dachy solarne pozwolą całkowicie wyeliminować ten problem. Przeciętny dach ma powierzchnię od 200 do 400 metrów kwadratowych, co daje nieprawdopodobne możliwości produkowania energii. Technologia nadal jest jeszcze w powijakach, ale za sprawą Tesli, coraz częściej słyszy się o autonomii energetycznej.

Implanty i wszczepy

Świat jest coraz bliżej opracowania technologii, pozwalającej na wszczepienie do mózgu interfejsu dodającego człowiekowi możliwości standardowego urządzenia obliczeniowego. Zaawansowane implanty mogą sprawić, że już nikt nie będzie potrzebował komputera, telefonu i innego inteligentnego urządzenia, ponieważ za wszystko będzie odpowiadał zaawansowany interfejs, który będzie się wyświetlał niczym w filmie. Być może ta wizja wydaje się jeszcze bardzo odległa, ale wystarczy zwrócić uwagę na projekt Neuralink, który jest opłacany przez Elona Muska – największego wizjonera ostatnich lat. Ten jeden implant może wywrócić cały świat do góry nogami. Co stanie się, jeśli uda się opracować urządzenia, które będą w stanie zastąpić organy ludzkie? Drukarki 3D już dzisiaj pozwalają na odtworzenie krtani na podstawie szkieletu osoby żyjącej tysiące lat temu, dzięki czemu można wydobyć jej głos. To pierwszy krok do tworzenia niezużywalnych organów, które mogą znacznie przedłużyć życie człowieka. Implanty i wszczepy są coraz bliżej, a następne dekady będą kluczowe. Jeśli przewidywania się potwierdzą, świat już nigdy nie będzie wyglądał tak samo.

Tendencje technologiczne: najciekawsze prognozy na przyszłość
Rate this post

Polacane:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *