Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego

Spośród dolegliwości typowo kobiecych, zakażenie układu moczowego odnotowuje się nadzwyczaj często. Co prawda, nie jest to schorzenie, które bezpośrednio zagraża życiu, lecz wyjątkowo uciążliwe i krępujące. Odpowiednio leczone, nie powinno ograniczać w niczym naszej codziennej aktywności.

Kobiecy problem

Kobiety są bardziej podatne na zakażenie układu moczowego niż mężczyźni. W ciągu całego życia co trzecia kobieta może odczuwać tego typu dolegliwości. Przyczyną jest odmienna budowa fizjologiczna, a dokładniej – krótsza cewka moczowa, choć nie tylko. Na pewno istnieją związki między infekcjami w obrębie pochwy a zakażeniem układu moczowego. Zdecydowanie bardziej na zakażenia są narażone kobiety aktywne seksualnie. Do zakażeń dochodzi na skutek wnikania drobnoustrojów do dróg moczowych. W większości przypadków są to bakterie E. coli. Namnażając się, prowadzą do stanu zapalnego pęcherza moczowego. Należy nadmienić, że zdecydowaną większość przypadków stanowią zakażenia dolnych dróg moczowych. Częstym i uciążliwym problemem jest nawracający charakter infekcji układu moczowego. Mówimy o nich, gdy zakażenie pojawia się 3–4 razy w ciągu roku.

Objawy zakażenia układu moczowego

Najczęściej trudno nie zauważyć zapalenia układu moczowego, ponieważ symptomy są bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim pojawia się parcie na pęcherz, a samo oddawanie moczu bywa bolesne. Inne objawy obejmują:

  • zmieniony zapach moczu;,
  • odmienną barwę moczu – może się pojawić również krwiomocz,;
  • bóle w podbrzuszu.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, które może być powikłaniem zapalenia układu moczowego, wiąże się z występowaniem bardziej gwałtownych objawów, takich jak: gorączka i dreszcze czy nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia tych symptomów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Leczenie domowe – zawsze skuteczne?

Na rynku jest dostępnych sporo leków bez recepty, które mogą być skuteczne w zwalczaniu zakażeń układu moczowego. Dla wielu pań taka forma leczenia jest wygodna i dyskretna. Leki można przecież nabyć w dowolnym miejscu, nie tracąc czasu na konsultacje ze specjalistą. To wszystko prawda, tyle tylko, że nie każdy z dostępnych środków może być skuteczny w przypadku ostrych powikłań. W takich przypadkach nie można działać na własną rękę. Niekiedy może być konieczne wdrożenie leczenia antybiotykami, które pomogą nie tylko szybko i skutecznie wyleczyć infekcje, ale i zapobiegną ich nawracaniu. Popularne i powszechnie dostępne leki lub suplementy diety na pewno mogą podtrzymywać zdrowie dróg moczowych, ale powinniśmy pamiętać, że powinny być tylko uzupełnieniem zasadniczej terapii, którą zaleci lekarz.

Dieta- cud nie istnieje

Podobnie jak z tabletkami czy suplementami diety wygląda sprawa z odżywianiem się. Na pewno nie możemy założyć, że podaż witaminy C i preparatów na bazie żurawiny to najbardziej efektywne sposoby leczenia zakażeń układu moczowego. Oczywiście żurawina powinna być cennym uzupełnieniem diety, niemniej nie jest lekiem idealnym, który poradzi sobie z każdą infekcją.

Specjaliści zalecają, aby w celu przeciwdziałania zapaleniom układu moczowego wypijać około 2 litrów płynów dziennie i zachowywać dbałość o higienę intymną. Jednak nie ma zabezpieczeń, które gwarantują całkowitą ochronę przed infekcjami. Uwzględniając ich częstość, każda kobieta powinna się liczyć z możliwością ich wystąpienia.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *