Wegańska kuracja, czyli naturalna maseczka oczyszczająca

Sérgio (Savaman) Savarese/ Wikipedia (CC BY 2.0)

Moda na naturalne produkty i wegański styl życia nie ominęła branży kosmetycznej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wegańskich produktów do pielęgnacji – zarówno zagranicznych, jak i rodzimych firm. Naturalne składniki i wysoka jakość wegańskich kosmetyków sprawiają, że coraz częściej sięgają po nie osoby nie będące weganami.

Wegańskie kosmetyki to takie, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego – mówi Monika Laskowska, pasjonatka naturalnych kosmetyków i zdrowego odżywiania, autorka bloga Wielki Kufer Weganizm wyklucza miód, wosk pszczeli czy mleko. Kosmetyki wegańskie nie są testowane na zwierzętach.

Co zatem znajduje się w składzie wegańskich preparatów?

Producenci korzystają ze wszelkich dobrodziejstw natury, takich jak: składniki mineralne, oleje i ekstrakty z owoców, warzyw, ziół czy orzechów. Składniki odzwierzęce zastępuje się roślinnymi, np. mleko krowie – mlekiem sojowym lub owsianym, wosk pszczeli – syntetycznym woskiem pszczelim.

Roślinne kosmetyki dostępne są oczywiście w internecie i jak przekonuje autorka bloga Wielki Kufer, warto ich tam szukać, ponieważ powstaje wiele małych manufaktur, które oferują kosmetyki wegańskie bardzo dobrej jakości. Są to często nie tylko produkty wegańskie, ale także w pełni ekologiczne, naturalne, wyprodukowane z polskimi składnikami aktywnymi.

Znajdziemy je także w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością i w niektórych aptekach. Wegański kosmetyk można zrobić własnoręcznie, u siebie w domu. Monika Laskowska, która prowadzi na ten temat warsztaty, podpowiada jak przygotować domową maseczkę oczyszczająco-pielęgnującą. Więcej przepisów można znaleźć na stronie wielkikufer.pl.


Maseczka oczyszczająca i pielęgnacyjna

Maseczka oczyszcza pory, zmniejsza ilość wyprysków, ale także nawilża i napina skórę. Szczególnie polecana przy cerze tłustej i mieszanej, ale może być stosowana także przy cerze normalnej i delikatnej.


Potrzebne będą:

plastikowe pudełko (po kremie lub kupione specjalnie na maseczkę)

plastikowa łyżeczka

glinka zielona lub Ghassoul (przy cerze bardzo wrażliwej lepsza będzie glinka biała lub różowa)

zarodki pszenne

skrobia ziemniaczana

20 ml naparu ziołowego lub wody źródlanej

 

Wykonanie:

Do pojemniczka wsypujemy 2 porcje glinki, po 1 porcji zarodków pszennych i mąki ziemniaczanej. Porcja to np. łyżka stołowa.

Mieszamy wszystkie składniki lub potrząsamy zamkniętym pojemniczkiem i właściwie gotowe! Maseczkę w stanie sypkim możemy przechowywać naprawdę długo w suchym i chłodnym miejscu.

Do rozrobienia maseczki potrzebujemy 1 łyżkę suchej mieszanki oraz wodę lub napar ziołowy (rumianek, lipa dla cery wrażliwej, szałwię, kocankę dla cery tłustej). Do suchej mieszanki powoli dolewamy płyn i mieszamy aż do uzyskania gęstej pasty. Rozsmarowujemy na twarzy od wewnątrz do zewnątrz (od nosa do uszu). Dzięki temu maska będzie miała działanie lekko napinające. Należy odczekać do 10 minut. Jeśli maseczka zacznie szybciej zastygać, a chcemy przedłużyć czas aplikacji, polecam spryskać twarz wodą termalną, naparem ziołowym w butelce z atomizerem. Następnie zmywamy maskę wykonując masaż kolistymi ruchami.

 

Właściwości składników:

Glinka zielona lub Ghassoul działanie dezynfekujące, absorpcyjne i gojące zmiany. Regulują wydzielanie sebum.

Glinka biała lub różowa łagodne dla skóry, także wrażliwej. Delikatnie oczyszczają skórę, wygładzają i uelastyczniają ją. Glinka różowa ma dobroczynne właściwości dla skóry naczynkowej.

Zarodki pszenne to bogactwo witamin z grupy B, PP i kwasu foliowego. Źródło składników mineralnych: potasu, fosforu, magnezu i żelaza. Odżywiają skórę, odmładzają ją.

Skrobia ziemniaczana wygładza skórę, zapobiega utracie wody z naskórka, napina.

 

Oceń ten artykuł

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *