Skuteczne sposoby na wypadanie włosów

Każda z nas chciałaby móc pochwalić się burzą gęstych, lśniących włosów. Stres, przemęczenie i niewłaściwa pielęgnacja sprawiają jednak, że od czasu do czasu nawet najbujniejsza czupryna ulega przerzedzeniu. Co może powodować wzmożone wypadanie włosów i jak je powstrzymać?

Dlaczego nasze włosy wypadają?

Wypadanie włosów to naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Każdego dnia tracimy ich około 100 i jeśli liczba ta nie jest znacznie wyższa, nie ma powodów do niepokoju. Cykl życia włosa trwa 2–6 lat. W tym czasie przechodzi on trzy stadia: wzrostu, zamierania (przestaje rosnąć, a jego korzeń przesuwa się w kierunku ujścia mieszka) i spoczynku (łatwo wypada, np. podczas czesania czy mycia). Około 80% naszych włosów znajduje się w fazie wzrostu, a jedynie 3–5% w fazie spoczynku. Może się jednak zdarzyć, że cykl życia włosów zostanie zakłócony: wówczas jest ich więcej w fazie spoczynku, która dodatkowo znacząco się przedłuża. Nasza fryzura robi się coraz rzadsza, ponieważ nowo wyrastające włosy są słabsze i szybciej wypadają.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów bywają rozmaite. Poniżej wymieniono najczęstsze.

  • Obciążająca stylizacja. Fryzury, takie jak „koński ogon” czy kok, nadwyrężają skórę głowy i przyczyniają się do zaniku mieszków włosowych. Nie służą im również uszkodzenia mechaniczne spowodowane używaniem spinek i gumek, tapirowaniem oraz rozczesywaniem na siłę.

  • Wysoka temperatura. Włosy osłabia także używanie takich urządzeń, jak lokówka, prostownica czy suszarka.

  • Środki kosmetyczne. Warto znać rodzaj swoich włosów i stosować odpowiednio dobrany szampon. Aby uniknąć osłabiania mieszków włosowych, należy też jak najbardziej ograniczyć stosowanie zabiegów, takich jak farbowanie czy trwała ondulacja.

  • Toksyny. Zdarza się, że włosy wypadają na skutek zatrucia organizmu talem, arsenem lub rtęcią.

  • Dym papierosowy. Palenie papierosów szkodzi nam zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, m.in. niszcząc włosy, powodując ich matowienie oraz wypadanie.

  • Brak składników odżywczych. Nierozsądne odchudzanie może skutkować niedoborem witamin i minerałów odżywiających całe nasze ciało.

  • Stres i przemęczenie. W okresie wzmożonego napięcia i osłabienia często obserwuje się znaczne osłabienie włosów oraz ich wypadanie. Reakcja ta spowodowana jest brakiem równowagi hormonalnej. Rozregulowane nadnercza wzmagają produkcję androgenów, które zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie do tego predysponowanych.

  • Choroby skóry głowy. Grzybica skóry głowy objawia się plackowatymi ogniskami pozbawionymi włosów.

  • Menopauza lub poród. Wypadanie włosów może stanowić konsekwencję znaczących zmian hormonalnych.

  • Przyjmowanie niektórych leków. Włosy mogą wypadać na skutek działania leków cytostatycznych i immunopresyjnych (stosowanych w terapiach nowotworowych lub dermatologicznych), a także środków antykoncepcyjnych.

  • Choroby tarczycy. Niedoczynność tego gruczołu sprawia, że włosy stają się cienkie, suche i rzadkie, a przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate.

Powyższe czynniki stanowią najczęstsze, ale niejedyne przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Z całą pewnością nie można ignorować nagłej zmiany ich kondycji, ponieważ może być to oznaka zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i poważnych niedoborów witaminowych. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem, którzy zdiagnozują powody nieprawidłowości i w razie konieczności wdrożą odpowiednie leczenie.

Co robić, by mieć zdrowe, gęste włosy?

Jeśli Twoje włosy ostatnio stały się znacznie rzadsze, nie wpadaj w panikę! Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci powstrzymać nadmierne ich wypadanie.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Bardzo często wypadanie włosów jest rezultatem nieprawidłowego sposobu odżywiania. Jeśli chcesz się cieszyć bujną czupryną, zadbaj, by w Twoim codziennym jadłospisie znalazły się produkty bogate w magnez (np. kasza gryczana lub gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao), żelazo (buraki, wątróbka) i selen (płatki kukurydziane). Ich działanie możesz dodatkowo wspomóc suplementami diety wzmacniającymi cebulki włosów, np. z wyciągiem ze skrzypu polnego, pokrzywy, rzepy lub biotyną.

Sprawdzonym, domowym sposobem jest także picie drożdży. Zalewamy wrzątkiem 1/3 kostki, studzimy i pijemy. Napój ten nie należy do najsmaczniejszych, ale jego działanie warte jest poświęcenia. Łagodzi stany migrenowe, wspomaga podporność całego organizmu, ma dobroczynny wpływ na stan cery i paznokci, a także wzmacnia włosy. Po miesiącu kuracji włosy znacznie mniej wypadają, rosną szybciej, a ich kondycja ulega wyraźnej poprawie.

Postaw na specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne

Łysienie jest stanem zachwianej równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem. Aby zwiększyć objętość fryzury, należy zatem stymulować uśpione cebulki za pomocą odpowiednio dobranych preparatów do pielęgnacji włosów. Podczas ich stosowania wskazane jest wykonywanie krótkiego masażu głowy okrężnymi ruchami za pomocą opuszków palców, by poprawić ukrwienie skóry i ułatwić wnikanie substancji aktywnych. Możemy również uzupełnić codzienną pielęgnację specjalnymi wcierkami hamującymi wypadanie włosów oraz stymulującymi ich porost.

Wypróbuj domowe sposoby na wypadanie włosów

Wiele produktów, które mogą pomóc nam w walce z tym problemem, znajdziemy… w kuchni. Możemy sięgnąć np. po ulubiony produkt do włosów naszych babć – jajka. Zawarte w nich proteiny wzmacniają budowę kosmyków i zwiększają ich gęstość. W zależności od długości włosów, należy wziąć jedno lub dwa jajka, ubić je, nałożyć na mokrą czuprynę na pół godziny, po czym umyć ją szamponem. Taką kurację stosujemy dwa razy w tygodniu.

Kolejnym bardzo skutecznym produktem jest kozieradka pospolita, która zapobiega wypadaniu włosów i przyspiesza ich porost. Trzy łyżki kozieradki namoczone przez 10 godzin mielimy na pastę (opcjonalnie możemy dodać do nich dwie łyżeczki oleju kokosowego), którą nakładamy na włosy i skórę głowy oraz pozostawiamy na pół godziny. Po tym czasie myjemy włosy szamponem. Zabieg należy wykonywać raz w tygodniu.

Jednym z najbardziej znanych i najprostszych domowych sposobów na utratę gęstości i objętości fryzury jest regularny masaż głowy z dodatkiem tłoczonego na zimno oleju rycynowego. Produkt ten bogaty jest w witaminę E i kwasy tłuszczowe, które stymulują porost włosów. Aby skorzystać z tych dobroczynnych właściwości, podgrzewamy równe części oleju rycynowego i kokosowego, po czym nakładamy mieszankę na włosy i skórę głowy, masując ją kolistymi ruchami. Następnie przeczesujemy kosmyki i zawijamy je w wilgotny, ciepły ręcznik. Po godzinie zdejmujemy go i myjemy włosy. Taką kurację należy stosować raz w tygodniu.

Zafunduj sobie mezoterapię skóry głowy

Jest to zabieg, który przywraca skórze głowy odpowiednie mikrokrążenie i pobudza cebulki włosów do wzrostu. Polega na ostrzykiwaniu skóry preparatami mineralnymi, witaminowymi lub lekami przeciwzapalnymi. Najlepszy efekt osiągniemy, stosując jeden zabieg na tydzień przez dwa miesiące.

Tekst: Alicja Skibińska

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *