Skuteczne kosmetyki, które wykonasz sama w domu

W każdej drogerii możemy wybierać z dziesiątek różnorodnych produktów przeznaczonych do mycia i pielęgnacji ciała, włosów oraz twarzy. W takim ogromie możliwości łatwo pogubić się w składach i przeznaczeniu kosmetyków, przez co niejednokrotnie, zamiast pomagać, jedynie sobie szkodzimy.

W efekcie nasza skóra „odwdzięcza się” trądzikiem, wysypką lub swędzeniem, a włosy stają się kapryśne, matowe i przyklapnięte. A gdyby tak zastąpić chemiczne formuły kremami i maseczkami wykonanymi samodzielnie z naturalnych składników?
Moda na ekologiczne produkty opanowała całą Polskę. Niestety, specyfiki wykonane z samych naturalnych substancji bywają drogie i trudno dostępne. W dodatku przedrostki „bio-” i „eko-” nierzadko okazują się jedynie chwytem marketingowym, a opatrzone nimi kosmetyki często zawierają chemiczne i niekoniecznie bezpieczne składniki.

W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem zdaje się być stosowanie kosmetyków wykonanych samodzielnie. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie, a w dodatku nie pociąga za sobą takich kosztów, jak kupno gotowych, ekologicznych produktów. Alergicy mogą ich używać bez strachu, że w ich składzie znajduje się jakaś niepożądana substancja. W dodatku są to produkty skrojone na miarę – możemy je idealnie dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Balsam do ciała

Składniki:

  • 1/2 szklanki masła shea
  • 1/2 szklanki oleju sezamowego lub oliwy z oliwek
  • 1/2 szklanki oleju kokosowego
  • 15–20 kropli olejku eterycznego (np. pomarańczowego)

Masło shea i olej kokosowy rozpuszczamy w kąpieli wodnej, następnie dodajemy olej sezamowy lub oliwę z oliwek i dokładnie łączymy. Ostudzoną mieszankę wkładamy na godzinę do lodówki (ma zacząć twardnieć, ale wciąż być dość miękka). Dodajemy olejek eteryczny i ubijamy za pomocą miksera, aż masa stanie się puszysta. Przekładamy do słoiczka lub pudełka po innym maśle do ciała i wstawiamy do lodówki na kolejne 15 minut. Balsam należy przechowywać w zamkniętym naczyniu w temperaturze do 23°C (jeśli temperatura powietrza jest wyższa, trzymamy je w lodówce).

Tak przygotowany balsam nawilża, natłuszcza i odżywia naszą skórę. Ponadto chroni ją przed działaniem wolnych rodników, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pozostawia skórę miękką i aksamitną, a dzięki dodatkowi olejku pomarańczowego, wykazuje również działanie antycellulitowe.

Peeling do ciała

Składniki:

  • ok. 1/2 szklanki odsączonych fusów z kawy
  • 2–3 łyżki oliwy z oliwek, innego płynnego oleju lub oliwki dla dzieci
  • cynamon lub/i miód (opcjonalnie)

Wszystkie składniki mieszamy i przekładamy do słoiczka lub pojemnika.
Regularnie wykonywany peeling kawowy jest niezastąpiony podczas walki z cellulitem. Działa rewitalizująco i regenerująco, pobudza mikrokrążenie krwi, dotlenia komórki skóry, uaktywnia odnowę komórkową, aktywuje lipolizę i wydalanie toksyn. Dodatek oleju przy okazji nawilża i odżywia naszą skórę.

Tonik cytrynowy

Składniki:

  • 2 szklanki wody
  • sok z 1/2 cytryny

Wodę gotujemy, a następnie wlewamy do niej sok z cytryny i mieszamy. Po wystygnięciu przelewamy płyn do butelki i odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie tonik jest gotowy do użytku. Przemywamy nim twarz dwa razy dziennie lub częściej (w razie potrzeby). Kosmetyk należy przechowywać w lodówce.
Tonik doskonale sprawdza się w przypadku cery tłustej i trądzikowej, ponieważ zawarta w nim cytryna wykazuje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Sok z tego owocu dodatkowo rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia i zmniejsza pory.

Tonik ryżowy

Składniki:

  • woreczek ryżu (najlepiej brązowego)
  • woda

Ryż wsypujemy do miseczki i zalewamy gorącą, przegotowaną wodą (ale nie wrzątkiem), tak aby sięgała ok. 2 cm ponad poziom ryżu. Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kilka godzin (od czasu do czasu mieszamy jego zawartość). Otrzymany mętny płyn przelewamy do buteleczki. Wodę ryżową przechowujemy w lodówce i przemywamy nią skórę dwa razy dziennie. Tonik nadaje się do użytku przez 3 dni.
Tonik ryżowy znakomicie nadaje się osób ze skórą suchą i skłonną do podrażnień. Regularnie stosowany, zmiękcza, nawilża, odżywia i rozświetla cerę.

Musujące babeczki do kąpieli

Składniki:

  • 200 g sody oczyszczonej
  • 100 g kwasku cytrynowego
  • 2 łyżki mleka w proszku
  • olejek eteryczny
  • woda
  • mydełko zapachowe
  • kolorowa posypka do ciast (opcjonalnie)

Dokładnie mieszamy sodę, kwasek cytrynowy i mleko w proszku, a następnie dodajemy kilkanaście kropelek naturalnego olejku. Masę mieszamy ręką, co jakiś czas spryskując wszystko wodą. Ciasto powinno mieć konsystencję pozwalającą na formowanie zwartych kształtów poprzez ściśnięcie dłonią. Przekładamy je do silikonowych foremek na muffinki, mocno uciskając (co jakiś czas można je jeszcze dociskać). Foremki zostawiamy na całą noc do stwardnienia.

Kolejnego dnia przygotowujemy „krem”. Mydełko ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy pół szklanki wody i rozpuszczamy w kąpieli wodnej (mydło musi przynajmniej mocno zmięknąć). Przelewamy całość do większej miski i miksujemy na najmniejszych obrotach, aż uzyskamy konsystencję bitej śmietany. Mieszankę przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy na spody, pamiętając, by zahaczać o ich brzegi (inaczej krem nie będzie dobrze się trzymał). Jeśli mamy ochotę, posypujemy górę kolorową posypką. Gotowe babeczki odstawiamy na dobę lub dwie do stwardnienia (w zależności od wilgotności kremu).

Maseczka drożdżowa

Składniki:

  • 1/4 opakowania drożdży
  • 1–2 łyżki mleka

Drożdże dokładnie rozgniatamy widelcem i mieszamy z mlekiem, aż do ich rozpuszczenia. Następnie nakładamy maseczkę na twarz, trzymamy do momentu zaschnięcia (ok. 20 minut) i zmywamy ciepłą wodą.
Drożdże zawierają witaminy z grupy B, białko, wapń, żelazo, selen, chrom oraz kwasy nukleinowe, dzięki czemu idealnie nadają się do pielęgnacji cery. Maseczka drożdżowa wykazuje działanie przeciwtrądzikowe, oczyszcza, wzmacnia i odżywia skórę.

Maska do włosów z siemienia lnianego

Składniki:

  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • woda

Dwie łyżki siemienia mieszamy ze szklanką wody, a następnie gotujemy całość przez 10 minut. Gotową mieszankę przelewamy przez sitko i odstawiamy do wystygnięcia. Otrzymany żel nakładamy na umyte włosy, na godzinę, po czym spłukujemy.
Maseczka wykonana z siemienia lnianego wykazuje silne właściwości powlekające i osłaniające. Dzięki temu bardzo dobrze nawilża, zmiękcza i wygładza włosy. Dodatkowo widocznie je nabłyszcza oraz podkreśla skręt fal i loków.

Jogurtowa maska do włosów

Składniki:

  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • łyżka miodu
  • żółtko
  • Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na umyte, jeszcze wilgotne włosy. Dla uzyskania lepszego efektu głowę owijamy czepkiem i ręcznikiem. Po 15 minutach zmywamy maseczkę ciepłą wodą.

    Jogurt oczyszcza skórę głowy i przyspiesza porost włosów. Zawarty w nim kwas mlekowy sprawia, że nasze kosmyki stają się lśniące i gładkie. Dodatek żółtka jaja dba o elastyczność włosów, dzięki czemu są one bardziej odporne na zniszczenia. Miód wykazuje działanie nawilżające i regenerujące, przez co znakomicie nadaje się do pielęgnacji włosów łamliwych i zniszczonych.

    Oceń ten artykuł

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *