Mój trening zaczyna się wieczorem. Sprawdź, dlaczego!

Uprawiasz sport i zależy Ci na osiągnięciu treningowego celu? Nurtuje Cię wiele pytań dotyczących czasu i miejsca, w których powinnaś ćwiczyć? Jeśli tak, to przychodzimy Ci z pomocą. W niniejszym artykule odnajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego warto trenować wieczorem.

Jak się do tego zabrać…?

Sport stał się pasją wielu kobiet. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wszechobecny trend do bycia fit, ale także z powodu dbania o swoje zdrowie i kondycję. Każda kobieta, która zaraziła się chęcią ćwiczeń, poszukuje dla siebie odpowiedniej dyscypliny – wybiera pomiędzy joggingiem, basenem a zajęciami fitness. Coraz częściej kobiety decydują się na zajęcia crossfit, dzięki którym poznają granice swojej wytrzymałości. Zastanawiamy się, w jakim stroju się pokazać, które buty wybrać i jak się odżywiać, żeby to wszystko ze sobą tworzyło całość. Wreszcie dopada nas pytanie: „kiedy najlepiej ćwiczyć, żeby osiągnąć zamierzone efekty?”. Rano, po obiedzie czy może wieczorem?

Czy istnieje idealna pora ćwiczeń?

Niestety, drogie Panie, już na początku muszę Was rozczarować – nie ma jednej najlepszej pory dnia na trening. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Postaram się przedstawić kilka z nich i udowodnić, że wbrew wielu opiniom, również trening wieczorny może przynieść zamierzone efekty.

W czasie doby możemy wydzielić cztery pory treningu: rano, po południu, wieczorem i nocą. Ten ostatni rodzaj budzi wiele kontrowersji w świecie sportowców. Powstaje coraz więcej siłowni otwartych przez całą dobę, jednak fanów nocnego treningu jest stosunkowo mało. Wiąże się to zapewne z faktem, że jeśli chcemy ćwiczyć i widzieć rezultaty, to powinniśmy prowadzić regularny tryb życia, a więc pozwolić naszemu organizmowi odpocząć nocą.

Trening poranny jest polecany osobom, które chcą schudnąć – to wtedy nasz metabolizm pracuje najlepiej. Warto pamiętać, że rano nasze mięśnie nie są rozgrzane, dlatego trzeba uważać na kontuzje.

Kolejną porą jest popołudnie; to właśnie wtedy większość spośród nas znajduje czas na ruch, dlatego w godzinach 16.00–18.00 siłownie są przepełnione. Podjęcie aktywności fizycznej po trudach całego dnia to prawdziwe wyzwanie. Twoje ciało jest rozgrzane, przez co maleje prawdopodobieństwo kontuzji i wzrasta jakość ćwiczeń. Według badań organizm ludzki jest najsilniejszy i najłatwiej wychodzi mu wykonanie treningu w godzinach 16.00–17.00, kiedy temperatura ciała jest najwyższa, a wraz z nią następuje przyspieszenie procesów tlenowych. Ludzkie mięśnie są wtedy dobrze ogrzane, nie potrzebują tyle czasu na rozgrzewkę, a więc są bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje.

Każda z Was powinna spróbować treningu o każdej porze dnia i zobaczyć, kiedy najlepiej się Wam ćwiczy. Jeśli chcecie ćwiczyć wieczorem – albo nie macie wyboru, bo jest to jedyny czas, kiedy macie taką możliwość – dowiedzcie się, jakie są zalety tego treningu!

Wysiłek, który się opłaca

Na początku warto określić przedział czasowy. A zatem trening wieczorny odbywa się między 18.00 a 21.00, z tego względu, że musi być zakończony na co najmniej 3–4 godziny przed snem. Jedną z największych wad treningu wieczornego jest fakt, że po całym dniu pracy i obowiązków musimy się zmotywować do ćwiczeń. Gdy już pokonamy własne słabości, otrzymamy dużo w zamian. Przede wszystkim będziemy mogli zrzucić z siebie cały stres, który nagromadził się w ciągu dnia. Pozwolimy naszemu ciału i umysłowi odpocząć, zrelaksować się, skupić jego uwagę tylko na treningu. Aby taki stan osiągnąć, warto chwycić za lżejsze ciężary, slow jogging lub jogę, która pomaga odzyskać wewnętrzny spokój. Dobrym pomysłem na wieczorne ćwiczenia jest też stretching, czyli rozciąganie całego ciała. Zajęcia tego typu są dostępne w większości klubów fitness. Jeżeli na co dzień pracujesz w pozycji siedzącej przed komputerem, koniecznie wybierz się na zajęcia „Zdrowy kręgosłup”, które proponują siłownie. Poćwiczysz, a dodatkowo jeszcze zadbasz o swoje zdrowie. Uwielbiasz biegać? Późnym wieczorem wybierz slow jogging, który pomoże wyregulować pracę serca i dotlenić organizm. Jeśli zaczynasz trening o 18.00, możesz dać z siebie wszystko – Twoje ciało zdąży się uspokoić przed nocą. Pamiętaj, że jeśli ćwiczysz tuż przed snem, nie powinnaś się przemęczać, bo możesz mieć problem z zaśnięciem.

Wieczór – dobry czas na trening

Zaletą wieczornych ćwiczeń jest także to, że pozwalają pozbyć się stresu, odprężyć i zapewniają spokojny sen. Naukowcy dowodzą, że wykonywanie ćwiczeń w godzinach wieczornych pomaga regulować wewnętrzny zegar w organizmie poprzez wyciszenie, rozładowanie negatywnych emocji oraz całodziennego napięcia. To właśnie wieczorem temperatura naszego ciała jest optymalna do ćwiczeń. W godzinach wieczornych ponownie uaktywnia się metabolizm, serce zaczyna pompować więcej krwi, stężenie hormonów jest ustabilizowane, ciało aktywuje swoje siły i wzrasta wytrzymałość organizmu. Wtedy najlepiej i najefektywniej można rozbudowywać mięśnie oraz kondycję fizyczną. Ponadto około godziny 18.00 zaczyna się wydzielanie hormonu wzrostu, który nie tylko stymuluje mięśnie, ale także pomaga spalać tłuszcz. Jeżeli masz problem z wieczornym podjadaniem, wieczorny trening pozwoli Ci zredukować apetyt i odwrócić uwagę od przekąsek.

[ramka]

Najważniejsze zalety wieczornego treningu

  • Rozładowujemy całodzienny stres i napięcie mięśni

  • Ciało jest rozgrzane i bardziej wytrzymałe

  • Mamy zapas niespożytej energii z całego dnia

  • Na sali siłowej jest mniej osób

  • Rozciągamy kręgosłup po całym dniu przed komputerem

  • Odprężamy się przed nocą, co pomaga nam zdrowo zasnąć

  • Zapewniamy odpoczynek mózgowi

  • Odwracamy uwagę od chęci podjadania

Ważne, że chcesz trenować. Kiedy? Wybierz najlepszą porę dnia dla siebie. Ćwiczenia, które wykonujesz, oprócz tego, że powinny polepszyć twój wygląd, mają również zapewniać przyjemność. Dlatego ważne, żeby trening sprawiał Ci zadowolenie. Nie musisz wybierać tego, co wszyscy – możesz pójść własną drogą. Powodzenia!

Tekst: Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *