Dzianinowe aranżacje wnętrz

Dzianinę chętnie wykorzystują projektanci ubrań, ale także dekoratorzy wnętrz. Ten materiał kilka lat temu z sukcesem wkroczył na salony i wydaje się, że rozgościł się w nich na stałe.

Dzianinowe elementy doskonale sprawdzają się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy spada temperatura na dworze, za oknem hula wiatr lub deszcz stuka o parapet. Dzięki nim wnętrze wydaje się cieplejsze i bardziej przytulne. To nie tylko kwestia materiału, ale i koloru. Wśród dzianinowych dodatków dominują bowiem ciepłe barwy jesieni: czerwień, zieleń, żółć, pomarańcz, choć także odcienie szarości i beżu.

Dzianinowe dekoracje są częstym elementem domów w stylu skandynawskim. Dopełniają ich prosty i minimalistyczny wystrój oraz dobrze komponują się z ekologicznymi dekoracjami, czego przykładem jest choćby dzianinowy pojemnik na drewno do kominka.

Dzianina na salony

Dzianina króluje przede wszystkim w salonach i sypialniach, gdzie stanowi doskonałe połączenie estetyki z funkcjonalnością. Podłogi tych pomieszczeń są wyłożone grubo plecionymi dywanami. Na nich stoją pufy obleczone włóczką o masywnym splocie. Można je wykorzystać jako siedziska lub podnóżki. Dzianinowe pledy pokrywają łóżka i sofy, będąc nie tylko efektowną dekoracją, ale też źródłem ciepła w chłodne dni – skutecznie rozgrzewają największych zmarzluchów. Do kompletu warto dodać poduszki w poszewkach z dzianiny. W sklepach są dostępne gotowe powłoczki, ale można też postawić na oryginalność i wykonać je samodzielnie, choćby ze starego swetra.

Aranżacja dzianinowego wnętrza pozwala puścić wodze wyobraźni i pokusić się o niebanalne elementy wystroju. Będą nimi na pewno „ubranka” na wazony, doniczki, świeczki czy lampki nocne. Dzianiną można też przyozdobić ściany, wieszając na nich włóczkowe abażury lub plecione wianki.

i do kuchni

Elementy z dzianiny znajdują praktyczne zastosowanie także w kuchni. Ceratę lub obrus skutecznie zastąpi dzianinowa mata na stół, który można przyozdobić włóczkowym koszykiem na owoce. Ciekawym dodatkiem okaże się także podstawka pod kubek z dzianiny. Samo naczynie można zaś „ubrać” w ocieplacz z tego samego materiału, tak by dłużej utrzymał ciepło kawy lub herbaty. Dzianiną warto też pokryć siedzisko taboretu. Za sprawą tych elementów kuchnia zyska przytulny wygląd, a całe mieszkanie prawdziwie domową atmosferę.

Tekst: Dominika Prais

Oceń ten artykuł

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *