Biurowy savoir-vivre

 

Dobre maniery w miejscu pracy są bezcenne. Ułatwiają kontakty, polepszają atmosferę i sprawiają, że wszyscy czują się w pracy komfortowo. Na co należy zwracać uwagę w pracy, zwłaszcza jeśli pracujemy w tak zwanym open space?

Dobry humor poprawia nastrój, a co za tym idzie – wydajność w pracy. Jednak uważaj, na jaki temat żartujesz. Każdy człowiek ma inną wrażliwość, poczucie humoru i może poczuć dyskomfort słysząc nasze żarty. Jeśli więc Twoje poczucie humoru jest kontrowersyjne, nie manifestuj go wyraźnie w miejscu pracy, chyba że masz pewność, iż współpracownicy nadają na podobnych falach.

Unikaj w pracy tematów trudnych, światopoglądowych, związanych z polityką czy religią. Niektóre korporacje wręcz zakazują poruszania takich kwestii w rozmowach w biurze. Tego rodzaju dyskusje mogą wywoływać konflikty, ponadto ktoś może się poczuć urażony.

Jeśli musisz odbyć rozmowę prywatną w biurze, najlepiej wyjdź z pomieszczenia. Tego rodzaju rozmowy przeszkadzają współpracownikom, którzy niekoniecznie mają ochotę słuchać o Twoich osobistych sprawach. Najlepiej też mieć w pracy telefon ustawiony na wibrację lub wybrać delikatny sygnał zamiast drażniącej melodii.

W firmach panują różne zwyczaje związane z jedzeniem. W niektórych wychodzi się na lunch, w innych jest wspólna kuchnia z jadalnią, a w jeszcze innych – je się w biurze. Jeśli w Twojej firmie obowiązuje druga lub trzecia opcja, pamiętaj, by nie przynosić do pracy jedzenia o intensywnym zapachu, na przykład ryb, podrobów, potraw z czosnkiem czy cebulą. Jeśli odgrzewasz jedzenie w kuchence mikrofalowej, dbaj o jej czystość i nie zostawiaj resztek jedzenia. Raz w tygodniu przeglądaj też swoje zapasy w lodówce i wyrzucaj to, co już się nie nadaje do spożycia.

Kiedy chorujesz, postaraj się, o ile to możliwe, zostać w domu. Wydmuchiwanie nosa i kaszel przeszkadzają innym, a poza tym istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że po prostu ich zarazisz. Nikt nie ma ochoty chorować na grypę czy inną infekcję, więc z szacunku do kolegów i koleżanek – nie przychodź do pracy w trakcie choroby.

Nie obgaduj kolegów i koleżanek z pracy. Najprawdopodobniej plotki dojdą do osoby, której dotyczą, a Twój wizerunek poważnie ucierpi. Jeśli chcesz się wygadać, zrób to po pracy z przyjaciółką.

W biurze problemy z higieną osobistą są szczególnie przykre. Przebywanie w pobliżu osoby, która o higienę nie dba, może być na dłuższą metę istnym koszmarem. Dlatego zwracaj na nią szczególną uwagę. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić w drugą stronę – wylewanie na siebie flakonu perfum nie jest dobrym pomysłem.

Codzienność w open space bywa uciążliwa, ale przy zastosowaniu zasad biurowego savoir-vivre’u może być zdecydowanie łatwiejsza do zniesienia.

Katarzyna Kant

4/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *