10 produktów, które spalają tkankę tłuszczową

O tej porze roku, kiedy coraz bliżej do wiosny, zaczynamy myśleć o zbędnych kilogramach, które przybyły nam w okresie jesienno-zimowym. Zastanawiamy się, jak powinna wyglądać dieta, aby jak najszybciej pozbyć się oponki na brzuchu. Sposobów na redukcję tkanki tłuszczowej jest wiele: restrykcyjne diety, katorżnicze ćwiczenia na siłowni, tabletki. Najzdrowsze jest jednak połączenie odpowiednio zbilansowanej diety i zdrowego wysiłku fizycznego. Trzeba wiedzieć, które produkty są pomocne w spalaniu tkanki tłuszczowej, a tym samym, które warto na stałe wprowadzić do codziennego menu.

Wołowina – zawiera karnitynę i taurynę. Karnityna pozwala uzyskać energię z tłuszczów, tym samym przyczynia się do redukowania tzw. złego cholesterolu LDL. Tauryna to bardzo ważny aminokwas, dzięki niemu mięsnie pracują efektywniej i szybko się regenerują.

Grejpfrut – owoc niskokaloryczny (100 g to ok. 50 kcal) oraz o niskim indeksie glikemicznym – przyspiesza przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej, oczyszcza organizm z toksyn. Grejpfrut zalecany jest także osobom chorującym na cukrzycę typu II.

Orzechy – co prawda są wysokokaloryczne, ale zjadane w odpowiednich porcjach pomagają w gubieniu zbędnych kilogramów. Jedząc orzechy, mamy mniejszą ochotę na słodycze. Orzechy zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią tętnice przed powstawaniem miażdżycy i redukują poziom tzw. złego cholesterolu LDL. Orzechy można dodać do porannej owsianki – ok. 5-7 sztuk.

Twaróg – lepiej wybrać twaróg półtłusty niż chudy, gdyż zawiera on większe ilości kwasu linolowego CLA, który bierze udział w procesach gospodarki tłuszczowej. CLA poprawia też proces trawienia cukrów, dlatego polecany jest osobom cierpiącym na zaburzenie, jakim jest insulinoodporność.

Zielona kawa – ziarna kawy, które nie zostały poddane procesowi palenia. To wysoka temperatura palenia kawy zmienia strukturę ziarna, jego kolor i smak oraz walory odżywcze. Największa zmiana, która zachodzi w czasie palenia kawy, to zmniejszenie ilości kwasu chlorogenowego – CGA. Kwas CGA ma właściwości odchudzające i prozdrowotne.

Papryka chili – pełni w kuchni funkcję ostrej przyprawy. Papryka zawiera kapsaicynę – alkaloid, który nadaje jej ostrości. Kapsaicyna ma właściwości bakteriobójcze i antynowotworowe, dodatkowo przyspiesza przemianę materii oraz działa rozgrzewająco na organizm. Na paprykę chili muszą uważać osoby, które cierpią na chorobę wrzodową żołądka, stany zapalne jelit oraz inne choroby układu pokarmowego.

Awokado – wysokokaloryczny owoc, który zjadany w umiarze (1-2 sztuki tygodniowo) pomaga w utrzymaniu zdrowej i szczupłej sylwetki. Awokado jest źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, obniżających poziom cholesterolu LDL. Owoc ten można stosować jako zamiennik masła, dodawać go do sałatek, dzięki czemu lepiej przyswoimy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Zielona herbata – przyspiesza spalanie tłuszczu, oczyszcza organizm. Nie jest polecana matkom karmiącym piersią. Herbaty zielonej nie powinno zalewać się wrzątkiem, ponieważ traci cenne właściwości.

Nasiona roślin strączkowych – zawierają bardzo dużo błonnika, który w naturalny sposób oczyszcza jelita, sprawia, że po posiłku dłużej czujemy się najedzeni. Warto wprowadzać nasiona roślin strączkowych jako zamiennik mięsa, ponieważ w przeciwieństwie do mięsa nie zakwaszają organizmu.

Cynamon – przyprawa zawiera dużo przeciwutleniaczy oraz zmniejszającego apetyt na słodycze chromu. Świetnie nadaje się jako dodatek do porannej owsianki. Cynamon reguluje poziom cukru oraz przyspiesza przemianę materii.

Autor: Dominika Dietrich-Stefankiewicz. Dietetyk medyczny. Akademia Skutecznej Diety

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *